Městská hromadná doprava budoucnosti: Expresní a navíc velmi levná pro cestující

 
Další 1 fotografie v galerii
Musk plánuje vytvořit dopravní síť pod Los Angeles / Youtube
Známý miliardář Elon Musk se chystá splnit další těžko uvěřitelnou věc. Veřejnost bude moci jezdit jeho novou podzemkou (MHD umístěnou v tunelech pod Los Angeles), a to jen za jeden dolar.

Zakladatel firem Tesla a The Boring Company totiž plánuje vytvořit dopravní síť pod Los Angeles, aby se vyhnul dopravním špičkám na povrchu.

Lidé budou cestovat relativně rychle a levně v malých elektrických vozech. Sám Musk svoji službu (známou zatím prostě jen jako „Loop") popsal slovy: „Jde o téměř autonomní, podzemní a víceúrovňový dopravní systém pro auta." A poté Musk též uvedl, že by rád podobné tunely viděl aspoň v počtu tisíců: „Jde o jedno z řešení dopravy v LA, které by podle nás určitě mohlo fungovat a rozhodně proto stojí za vyzkoušení."

Zakladatel SpaceX rovněž veřejnosti naznačil, že může nabídnout podobné výlety zdarma v první dvojici již existujících (výzkumných) tunelů, aby zjistil, jaká bude odezva ze strany lidí ještě před tím, nežli se vrhne rovnou na větší systém. Zatím ovšem není jisté, zda jeho konstrukční povolení umožní veřejnosti přístup i do, stále ještě experimentálních, štol. 

A odkud a kam daná trasa vede? Ze SpaceX ředitelství v Hawthorne do západního Los Angeles napříč oblastí Sepulveda Boulevard a pak přes Culver City. Musk je v této věci sebevědomý a má k tomu dobrý důvod – tvrdí totiž, že tato cesta, jež standardně trvá 45 minut v běžné dopravě, se těmito tunely dá stihnout jen za 5 minut.

Co se týče této „lokální podzemky LA", tak když vše půjde dobře i s jinými Muskovými projekty, brzy se vše propojí s Hyperloopem. Pak se po některých podzemních dálnicích budou lidé hnát rychlostmi i 1 200 km/h! I když již Hyperloop provedl svůj první úspěšný test 11. května 2016 (též v LA), pořád jsou mnozí, co pochybují o jeho ekonomické návratnosti a reálném přínosu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama