- Petr Hájek
- Gadgets
- 30. května 2018
- 13:15
Nekupujte diamanty, již brzy budou za zlomek ceny, tvrdí jeden z největších světových obchodníků
Běžnému oku zblízka i z dálky (bez lupy a mikroskopu) budou tyto syntetické diamanty připadat jako ty pravé přírodní. Cena bude proti reálnému diamantu pak cca jen desetinová. To je určitě dramatická změna u tohoto největšího obchodníka diamantů na světě. Přitom to není tak dlouho, co naznačoval, že nikdy podobnou věc neudělá.
Společnost De Beers sídlí v Londýně a kontrolovala během své historie až 90 % světového trhu se surovými diamanty. Jak se nám ale přehnalo další století, má v plánu vytvořit zajímavou cenu pro syntetické diamanty a tím zatlačit na rivaly věnující se jen těmto syntetickým.
Jeden karát člověkem vytvořeného diamantu se aktuálně typicky prodává za 4 tisíce USD a jeden karát přírodního diamantu pak za 8 tisíc USD. De Beers ovšem vyhlásí doslova cenovou válku se svými laboratorními diamanty, jež se budou prodávat jen za 800 USD za karát.
Vyrobené, syntetické, diamanty poznáte snadno: budou mít na sobě značku "Lightbox" a na trhu v USA se objeví přesně letos na podzim.
A jak laboratorní diamanty vznikají? Mohou být vytvořeny během několika dní. Vědci vloží malý kousek uhlíku do vakuové komory, ten pak poslouží při procesu jako "lešení".
Ze vzduchu se odstraní jakékoliv nečistoty a napumpuje se tam metan a vodíkový plyn, oba zahřáté na tři tisíce stupňů Celsia.
To způsobí, že začne vznikat plazma a přitom se uhlíkové atomy z metanu odlamují a naopak se zachytí na diamantovém základu. Atomy pak zkopírují stejnou strukturu, jakou známe od diamantů přírodních, takže výsledek je známý a jasný. Každý vložený kousek roste rychlostí 0,006 milimetrů za hodinu.
Sdílení
9
Twitter
Komentáře
Email