Diamanty se dají vyrobit i v běžné mikrovlnce, vědci už to úspěšně vyzkoušeli

 
Další 4 fotografie v galerii
Umělé diamanty by měly být patřičně označeny / Pixabay
Je to zajímavé, jak moc jsou pro naši civilizaci důležité diamanty, když vlastně nejde o nijak extra vzácný materiál obsažený v zemské kůře naší planety. Spousta lidí dnes dává za diamanty neuvěřitelné částky jen proto, aby je mohli mít.

Diamanty však nejsou jen předmětem krásy a (zbytečného) luxusu, ale velmi důležité jsou i pro výrobní a celkově průmyslové odvětví.

Problém s diamanty je dnes ale v tom, že 25 % z nich jsou tzv. „krvavé diamanty", jež nejsou rudé co do barvy, ale pomocí nich jsou financované civilní války, teroristické organizace nebo vojenské režimy. Spousta lidí kvůli nim umře nebo přijdou o svobodu a celý život otročí v dole.

A zádrhel je hlavně v tom, že i všechny diamanty vytěžené s použitím nelegálních pracovních technik, jsou na první pohled zdánlivě obyčejné diamanty a skončí na běžném trhu. Nyní ale vědci mají jedno eso v rukávu, jak na ně.

Povedlo se jim totiž „upéct" diamanty za pomoci běžné mikrovlnné trouby. Proces je to poměrně snadný: vložíte kousek diamantu do na uhlík bohatého plynu v mikrovlnce, zesílí se teplota a zapne se trouba. Objeví se koule plazmy, jež rozlamuje plyn a nutí uhlík krystalizovat na již vloženém kousku. Celé to trvá jen pár týdnů a máte prodejný diamant.

Celý trh aktuálně tlačí na legislativu, aby umělé diamanty byly patřičně označovány, jelikož mohou zmást zákazníka. Je těžké je totiž rozeznat a vyžaduje to speciální zařízení. V roce 2026 má být prý na trhu již na 20 milionů umělých karátů. Cena trochu klesne, takže prodeje stoupnou, anžto si je bude moci dovolit stále více lidí. Cílem pochopitelně bude, aby krvavé diamanty ztratily svůj podíl na trhu úplně. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama