- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 31. května 2018
- 06:45
Život ve vesmíru prý vyhladili agresivní AI roboti: Čeká nás podobný osud?
Alexandr Berezin z Ruské Národní univerzity přišel s bizarní teorií, jež může ovšem překvapivě dobře vysvětlit tzv. Fermiho paradox (paradox popisuje rozpor vznikající na jedné straně z neuvěřitelně rozsáhlého vesmíru a tudíž velké šance na existenci mimozemské inteligence a absolutního nedostatku jakýchkoliv důkazů o ní).
Fermiho (nazvaný podle fyzika Enrica Fermiho) paradox již mate vědce po desetiletí, ale profesor Berezin je přesvědčený, že je tomu tak proto, jelikož pokročilé civilizace zničí jiné v boji o zdroje svých technologií.
Ať už se tu bavíme o uniklé AI proměňující nano-roboty celé sluneční soustavy v kvantové mega-počítače anebo o situacích, kdy se život vyvinul jaksi náhodou a mimochodem (tj. my), je to jedno. Vždy platí, že technologicky pokročilejší zničí méně vyvinutého, co se mu postaví do cesty.
Mimo jiné ve své práci píše: "Netvrdím, že vysoce vyvinutá civilizace zničí cíleně všechny životní formy. A to z prostého důvodu, protože si jich nevšimne. Když vidíme zedníky stavět dům, také ignorují mraveniště poblíž a nemají potřebu na něj útočit."
A totéž asi čeká jednou lidstvo: když časem dosáhneme úrovně mezihvězdného cestování (podle zesnulého prof. Hawkinga jsme teoreticky schopni aktuálně vytvořit a s obřím laserem i pohánět mikro-družici letící 0,1 rychlosti světla) a začneme s kolonizací 100 miliard planet v naší galaxii, nebudeme hledět na konkurenci, když přijde na rozhodnutí my nebo druhá strana. Člověk je také tvor, který se snaží za každou cenu přežít.
Je možné, že podobní agresivní AI roboti existují, ale zatím jsme pro ně jen ti mravenci u dálnice. Stejně jako člověk obsadil časem celou Zemi, identicky se bude chtít šířit i po dalších planetách, tak jako jiné (a též bezesporu inteligentní) formy života. Fermiho paradoxu se vyhneme jediným způsobem - když budeme na špici pelotonu.
Sdílení
7
Twitter
Komentáře
Email