- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 01. června 2018
- 17:38
Podle matematiků míří naše civilizace k jistému vyhynutí, otázkou zůstává, zda půjde o náhlý kolaps
Matematici se rozhodli modelovat podobnou situaci na cizích exoplanetách (a nazvali si lidi jako "exo-civilizace"). Kalkulace v testech zahrnovaly vše podstatné známé ze Země: populační statistiky stejné jako u nás, chemii a fyziku vyvíjející se jako u nás, atd.
Výzkum ukázal, že nás čekají tři možnosti: měkké přistání (nejméně strašná věc s mírným úbytkem lidí), postupné vymírání anebo celkový kolaps (masové vymírání). Experti též potvrdili, že postupné vymírání (kdy nepřežije sedm lidí z deseti) před opětovnou stabilizací byla ta zdaleka nejčastěji se vyskytující alternativa.
Měkké přistání bylo pro planety pozitivní v tom smyslu, že to skoro nikdo neodnesl a dokázaly se adaptovat. Při celkovém kolapsu ale byla civilizace a planeta vyhlazena příliš rychlými změnami.
Toto jsou určitě špatné zprávy pro Zemi: dokonce i tehdy, když planeta přepnula z fosilních paliv na obnovitelná, poškození bylo často již natolik velké, že s tím prostě nic neudělali a každý zaplatil smrtí.
Vědci upozorňují, že tyto simulace odhalují drsnou pravdu, jíž se musíme chtě-nechtě jako dominantní druh brzy nějak postavit. Poučit se z podobných modelů bude nezbytné, protože ignorování problém nevyřeší. Modely odhalily tři výše uvedené typy vývoje civilizací, naneštěstí ale, žádný není bez problémů. Bude ale už na nás, zda lidstvo čeká měkké přistání, postupné vymírání nebo rychlé vymírání.
Když přijdeme o jedinou planetu, jež máme k dispozici (a že už do teď lidé zničili, co mohli: četné živočišné druhy, nafta je již jen na pár desítek let maximálně, hormonální antikoncepce v moři znemožňuje množení některých druhů ryb), tak jako lidstvo jaksi nemáme záložní plán.
Sdílení
125
Twitter
Komentáře
Email