Aero je klíčovým partnerem společnosti Embraer při výrobě letounů C-390

Letoun C-390 unese 26 tun nákladu / Aviation PhotoCrew GVdP, Fairford 2018
Společnost Aero a Embraer podepsaly dodatek, kterým prohlubují a upřesňují oblasti spolupráce, které vycházejí z memoranda o porozumění uzavřeného v červnu 2022. Dodatek zahrnuje mimo jiné možné navýšení výrobního podílu Aero v programu C-390, zvýšení hodnoty stávající spolupráce se společností Embraer a součinnost při plnění specifických požadavků Ministerstva obrany ČR na pořízení letounů C-390 pro Armádu ČR.

Embraer předpokládá silnou celosvětovou poptávku po letadlech C-390, na jejichž výrobě se bude podílet dle webu AERO Vodochody český letecký průmysl značným počtem dílů.

Ministerstvo obrany ČR oznámilo výběr C-390 pro program Střední transportní letoun a zahájení kontraktačních jednání se společností Embraer. Průmyslová spolupráce s českým průmyslem je velmi důležitou součástí realizace tohoto připravovaného projektu.

Aero spolupracuje s renomovaným brazilským výrobcem Embraer již od roku 2011. Vyrábí významné části letounu C-390, jedná se o kompletní náběžnou hranu křídla, dveře, nákladní rampu a druhou část zadního trupu letounu C-390.

Český letecký průmysl je silným příjemcem obchodního úspěchu tohoto letounu, který si kromě Brazílie vybralo Portugalsko, Maďarsko, Nizozemsko, Rakousko a nyní i Česká republika. Každý letoun C-390 prodaný po celém světě zvýší export českého průmyslu a potenciálně vytvoří nová pracovní místa v České republice.

„Části transportního letounu C-390 jsme u nás v Aero vyvíjeli a certifikovali. Jsme rádi, že dnes s námi Embraer prohlubuje spolupráci a budeme i nadále jedním z jeho nejvýznamnějších dodavatelů. Navíc hodnota této spolupráce s největší pravděpodobností výrazně přesáhne celkovou hodnotu zakázky na pořízení C-390 pro naši armádu, což je příznivá zpráva nejen pro Aero, ale i celý letecký průmysl v České republice,“ uvedl po podpisu dodatku Viktor Sotona, CEO a prezident společnosti Aero.

„Prodloužení spolupráce s Aero nás velmi těší, neboť je klíčovým partnerem při celkovém vývoji a současné výrobě letounu C-390 a zároveň významným průmyslovým partnerem v České republice i celém středoevropském regionu. Věříme, že toto partnerství přinese českému leteckému průmyslu ještě větší přidanou hodnotu,“ uvedl Bosco da Costa Junior, generální ředitel a prezident společnosti Embraer Defense & Security.

C-390 Millennium a jeho konfigurace pro doplňování paliva ve vzduchu, KC-390, představují novou generaci víceúčelových vojenských dopravních letounů, které již nyní nabízejí bezkonkurenční mobilitu a nákladní kapacitu, rychlou rekonfiguraci, vysokou dostupnost, zvýšený komfort a bezpečnost letu, jakož i nízké provozní náklady po celou dobu životnosti – to vše v rámci jedné platformy.

Letoun unese 26 tun nákladu (až 7 standardizovaných vojenských palet), čímž se řadí do kategorie středních letadel. Je poháněn dvěma proudovými motory IAE V2500. Letoun může být vybaven také protipožárním modulem, který může významně přispět k hašení požárů nejen v České republice, ale v celém středoevropském regionu.

Zdroj: AERO Vodochody

Mohlo by vás zajímat

Reklama