Boj s virem HIV u konce: Již brzy budou mít vědci bezpečnou a efektivní vakcínu

 
Další 2 fotografie v galerii
První testování nové vakcíny začne na lidech zhruba za rok / Pixabay
Experimentální vakcína založená na znalosti zranitelného místa HIV způsobila tvorbu protilátek u myší, guinejských prasat i opic. A to protilátek, jež neutralizují desítky typů HIV virů z celého světa.

Autoři studie (Peter D. Kwong, Ph.D. a John R. Mascola, M.D.) světu s radostí oznámili následující: „Použili jsme své znalosti o struktuře HIV k tomu, abychom našli jeho slabé místo. Pak jsme navrhli a vyprodukovali novou vakcínu, jež by měla u všech nemocných působit se silným léčebným účinkem. Tato studie je důležitým krokem v boji s virem HIV a také k vývoji bezpečné a efektivní vakcíny."

První testování na lidech započne zhruba za rok – konkrétně ve druhé polovině roku 2019. Právě popsaná metoda zobrazuje jeden ze dvou hlavních způsobů, jakými se dnes světové organizace snaží s tímto virem bojovat.

U prvního typu vědci nejprve usilují o to, najít mocné HIV protilátky v lidských tělech. Ty se pak snaží také v jiném lidském těle opětovně vyvolat díky vakcíně založené na struktuře HIV proteinu, kam se protilátky připojí. Jinými slovy, vědci začnou tou nejslibnější částí odezvy imunitního systému a pak se ji snaží vyvolat i jinde vyvinutím vakcíny. Výše zmíněnou metodou byla vyvinuta i vakcína, o které je řeč dnes.

Metoda druhá zase spočívá v empirických testech: nejprve se určí nejslibnější kandidáti na vakcíny pomocí klinických testů. Pak se jimi naočkují lidé a v jejich krvi (a dalších biologických vzorcích) se pak hledají nejúčinnější protilátky. Jak jde čas, vakcína se stále zlepšuje a zlepšuje a je v každém kole silnější (např. projekty RV144 a HVTN 702).

Během let sice našli vědci mnoho podobných účinných látek, co zabraňují řadě kmenů HIV postupovat (zhruba půlka lidí je má). Problém ale je, že se u nemocného rozvinuly vždy až poté, co se v nich pevně a nezvratně usídlil i virus HIV (tj. až v řádu mnoha let). A o to se usiluje i dnes – ideální stav samozřejmě bude, přinutit naočkované tělo s HIV, aby mu hned samo v řádu dní nebo týdnů "zakroutilo krkem".

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama