Jak ochránit napájení v domácnosti nebo malé firmě

S růstem firmy přibývají další zařízení, jejichž neočekávané vypnutí by znamenalo problém / CyberPower
Mnoho malých firem vzniká postupně přechodem od podnikání v domácnosti. To znamená, že je možné spojit téma ochrany proti výpadku napájení pro domácnosti i o malé firmy. Co můžete zálohovat, aby vše fungovalo spolehlivě při nenadálých problémech s dodávkou elektrické energie?

V praxi se setkáváme s několika druhy problémů, které se objevují v energetické síti a ve vašem odběrném místě. Prvním problémem je přepětí v síti, které vzniká například úderem blesku do rozvodného vedení, které nestačí ochránit prvky rozvodné soustavy dodavatele energie. Většina moderních UPS je dle webu CyberPower schopna se s přepětím v síti jak krátkodobého, tak i dlouhodobého charakteru vyrovnat a ochránit připojenou techniku.

Pokud dojde v síti k podpětí, záleží pak na délce jeho trvání. Krátkodobé změny jsou většinou přístroje díky používaným elektronickým zdrojům vyrovnat samy. V případě delšího výpadku pak už nastupuje elektronika v UPS, která dorovná napětí na výstupu UPS na správnou hodnotu. 

Nejnepříznivějším případem je ale výpadek napájení, kdy je třeba spotřebu připojených zařízení pokrýt ze záložního zdroje. K tomu ostatně UPS slouží.

Co je třeba chránit?

Tak zcela určitě je to počítač a monitor, aby se udržely v běhu, a pokud jde o delší výpadek, abychom byli schopni uzavřít rozpracované úlohy a počítač spolehlivě vypnout. V případě notebooku je situace lepší, protože zde pomohou udržet takové zařízení v chodu v něm vestavěné baterie. Malá pozornost se věnuje modemu nebo routeru (případně modem-routeru). Je důležité, aby v případě výpadku proudu pracovalo i připojení k internetu. Proto k UPS připojujeme i tato zařízení. 

Síťová úložná zařízení NAS jsou dalším prvkem, kterým bychom měli věnovat pozornost. Ta by měla běžet bez výpadků (kvůli možné ztrátě dat při neočekávaném vypnutí) a měla by se vypínat programově, na povel uživatele, případně UPSky, pokud ta umožňuje ovlivňovat připojená zařízení tak, jako to dokážou třeba zdroje CyberPower. 

S růstem firmy přibývají další zařízení, jejichž neočekávané vypnutí by znamenalo problém. Tak například 3D tiskárna. Při přerušení tiskové úlohy nemůžete navázat tam, kde jste skončili v okamžiku výpadku, ale musíte tisknout vše znovu, což může trvat i několik hodin. Proto je důležité třeba i 3D tiskárnu udržet v práci s pomocí UPS. 

Volbu velikosti a provedení UPS bychom měli volit tak, aby dokázala „uživit“ po čas výpadku všechna připojená zařízení s dostatečnou časovou rezervou. Dobří výrobci poskytují diagramy závislosti délky udržitelného provozu v závislosti na odběru připojených zařízení. Díky tomu je pak možné vybrat správné zařízení. Jeho provedení pak vybírejte podle místa, kde bude UPS umístěna. Nezapomínejte ale na to, že UPS je těžké zařízení díky vestavěnému balíku baterií. Podle toho dimenzujte místo, kam UPS umístíte. 

Tímto se dostáváme ke zkušenostem z praxe například instalace a provozu nového modelu z řady Online S Advance (CyberPower OLS1000). Je možné vybrat si ho v provedení tower nebo rack, podle toho, zda ho chcete umístit do serverovny. Co vám na úvod zabere nejvíce času, je definování toho, co připojíme k UPS. A pak instalace podpůrného softwaru, protože tady CyberPower vše promyslel až do posledního detailu. 

S UPS CyberPower OLS1000 dostáváte příručku v češtině a můžete si ji stáhnout i z webových stránek výrobce. Stejně tak je tu ke stažení příručka, která s vámi v oblasti instalace a zapojení UPS rovněž komunikuje česky. Dokumentace k obslužnému softwaru je pak k dispozici v několika jazycích, protože se předpokládá, že instalaci budou provádět odborníci, kteří vládnou anglickým jazykem. 

Uvedený přístroj je univerzální, myšleno z pohledu kapacity a výdrže připojených přístrojů v provozu na akumulátor. Je tedy vhodný pro potřeby kanceláří i malých serveroven. Výrobce pro tento typ dodává externí bateriové bloky, které můžete připojovat k UPS do série tak, že připojíte první externí akumulátor do příslušné zásuvky pod krytkou.

Pokud by to později bylo stále málo, můžete si přikoupit další akumulátory, které připojujete stejným způsobem k posledně dosud připojenému akumulátoru. UPS pak roste s rostoucím příkonem vámi používaných zálohovaných přístrojů.  

Zdroj: CyberPower

Mohlo by vás zajímat

Reklama