Vyšší dávky vitamínu D by měly podle lékařů výrazně snížit riziko vzniku rakoviny prsu

 
Další 1 fotografie v galerii
Minimální potřebná dávka vitamínu D byla v objemu 60 nanogramů na mililitr krve / Pixabay
Poslední výzkumy na toto téma přináší samé dobré zprávy – vyšší denní dávky vitamínu D skutečně snižují riziko rakoviny prsu. A připomínáme, že se toto onemocnění bohužel nevyhýbá ani mužské části populace.

Vědci v rámci této nové studie sdružili data ze dvou jiných rozsáhlých klinických studií, kde bylo celkem 3325 účastnic a z další studie se 1713 účastnicemi, aby zjistili, jaká je asociace mezi ženskou rakovinou prsu a vyšším výskytem vitamínu D v krvi.

Všechny sledované ženy měly minimálně 55 let, popřípadě byly starší, průměrný věk přitom dosáhl 63 let. Data byla sbírána mezi lety 2002 - 2017. Všechny účastnice byly na začátku pozorování zdravé a specialisté je sledovali celkem čtyři roky, před i po podání vitamínu D.

Vitamín D je důležitý pro správnou regulaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Vápník i fosfor jsou základními prvky pro stavbu kostí

Během let se u všech kombinovaných studií objevilo na 77 nových případů rakoviny prsou, což odpovídalo poměru 512 žen na každých 100 000 žen.

Studie identifikovala i to, že minimální, potřebná (a zároveň neškodná), dávka vitamínu D byla v objemu 60 nanogramů na mililitr krve. To je výrazně více, nežli 20 ng/ml doporučovaných mezinárodní organizací National Academy of Medicine. Některé z jiných zdravotních organizací ale doporučují zvednout normu aspoň na 50 ng/ml.

Ale nechme promluvit přímo vědce: „V rámci testů bylo zjištěno, že účastnice s hladinou vitamínu D pod 60 ng/ml měly cca jen dvacetiprocentní šanci na to, že onemocní rakovinou prsu oproti ženám s 20 ng/ml vitamínu D (nebo méně)."

I když se vše upraví o faktory jako je věk, kouření, příjem vápníku, BMI a podobně, stále by měla žena dostávat dávku vitamínu D aspoň přes 20 ng/ml, aby byla alespoň v minimálním bezpečí.

Ale ono stačí, jen se trochu zdržet na slunci: pakliže chcete mít vitamín D v těle aspoň na úrovni 60 ng/ml, tak se (nejlépe nazí) opalujte aspoň 10 - 15 minut v poledne a nejlépe každý den pravidelně (když to pochopitelně dovoluje počasí). Nesmí se to ovšem ani s opalováním přehánět (ostatně jako se vším).

Mohlo by vás zajímat

Reklama