Konečně jsme na stopě vysoce energetického neutrina: Odkud k nám na Zemi dorazilo?

 
Další 2 fotografie v galerii
Neznámé částice, vytrysknuté z blazaru, vznikly daleko dříve než naše planeta / Pixabay
Zatím jediná podobná subatomární částice zachycená na Zemi konečně odpovídá na kosmické mystérium, jež mate vědce už déle jak století.

Vysoce energetické neutrino (vůbec první podobná částice lidmi detekovaná) byla dokonce navíc i vystopována nazpět řekou času: čtyřmi miliardami let ke svému zdroji, vzdálené eliptické galaxii s obří černou dírou ve svém centru. Ta emituje výtrysky světla a energie směrem k Zemi.

Tento pojem je v moderní astronomii znám jako „blazar" a je to konečně zřetelné a logické řešení této stoleté hádanky, odkud se berou ve vesmíru tak neuvěřitelně vysoce energetické kosmické paprsky.

Tyto paprsky tvořené rychle se pohybujícími základními částicemi neustále „pepří Zemi" z kosmu a jsou velkým problémem pro vše živé (ano, včetně kosmonautů a lidí v civilních letadlech).

Vědci jsou z toho všeho doslova nadšeni. Objevení této zatím neznámé částice, vytrysknuté z blazaru, a zrodivší se předtím, nežli vůbec vznikla naše planeta, může totiž vrhnout zcela nové světlo na problematiku našeho nahlížení na kosmos a znalosti o něm.

V magazínu Science, kde byl objev neutrina publikován, je rozebírán jako nejvíce pravděpodobný právě akcelerovaný výtrysk částic z pólů supermasivní a rychle rotující černé díry. Vedle objevu gravitačních vln v roce 2016 budou možná neutrina další „velká věc" v našich vesmírných znalostech.

Toto neutrino s vysokou energií bylo vůbec poprvé detekováno 22. září 2017 na observatoři IceCube v Antarktidě na Jižním pólu (detektor je tu cca 2,5 km pod ledem). Zde síť 5 tisíc supercitlivých senzorů detekovala typické namodralé světélkování (což je tzv. „Čerenkovovo záření") poté, co interagovalo neutrino s ledem.

Ulovit neutrino přitom není nic snadného, ba je to extrémně vzácné – nemá totiž prakticky žádnou hmotnost, neinteraguje ochotně s hmotou, ani s magnetickým polem a nezastaví je ani planety nebo hvězdy.

Jeden z vědců k věci řekl: „Neutrina málokdy interagují se hmotou. Detekovat jedno jediné z celého kosmu, už to je opravdu úžasné, ale detekovat navíc i jeho zdroj, to je už skutečně zázrak! Většina neutrin u nás totiž pochází ze Slunce nebo z vesmíru."

Mohlo by vás zajímat

Reklama