Nová hrozba v dopravě: Budou značky varující před smartphone zombie i u nás?

 
Další 2 fotografie v galerii
55 % smombies není schopno rychle zareagovat na nečekanou situaci / Pixabay
Vývoj v dopravě jde stále kupředu, vyvíjejí se i dopravní značky. Přizpůsobují se nové společnosti a jevům, který ji doprovází. Současnou novinkou jsou dopravní značky upozorňující na tzv. Smartphone zombie. O co jde?

Nejspíš jste se s tímto výrazem už setkali. Jde o člověka, který se pomalu courá po ulici, či silnici a slepě zírá na obrazovku telefonu, aniž by vnímal svoje okolí. 

Tenhle jev se v posledních letech stále více rozšiřuje a bohužel není záležitostí jenom puberťáků, kteří bez svého smartphone nedají ani ránu. Také spousta dospěláků podlehla kouzlu chytrých telefonů natolik, že od nich nejsou schopni odtrhnout oči.

Že nejde o úplnou novinku, o tom svědčí skutečnost, že v Německu jim už od roku 2015 říkají "Smombies". Počet lidí, kteří hledí neustále na obrazovku chytrého telefonu, chatují na sociálních sítích, stále raketově přibývá. 

Zombíci ohrožují sebe i okolí

Pravda je taková, že zombíci ohrožují svoje okolí. Vrážejí do ostatních chodců, nevšimnou si cyklisty a co je nejhorší, nevnímají, jestli je zrovna na přechodu zelená nebo červená a s klidem vyrazí přes silnici zcela pohrouženi do digitálního světa na displeji. Přijíždějící automobil pak nemusí stihnout zabrzdit, když nevnímající zombík z ničeho nic vyrazí přes přechod, i když má stát a čekat až se rozsvítí zelená. Jindy zase při nastupování, vystupování a přestupování málem vleze pod autobus či tramvaj.

Doplní soustavu značek?

V německém Reutlingenu v Bádensku-Württembersku proto umístili nedaleko školy hezkou dopravní značku v červeném trojúhelníku. Upozorňuje na přecházejí smarthphone zombie v podobě dvou siluet lidí držících telefony a zabraných do jejich displejů.

Protože se tentokrát jednalo o nelegální akci nevyhovující zákonu o silničním provozu, značka proto musela být úřadem pro veřejný pořádek opět odstraněna. Není ale vyloučeno, že tento symbol brzy doplní soustavu našich dopravních značek.

55 % lidí nedokáže reagovat 

Ostatně reutlingenští nejsou jediní. Na nepozorné chodce s mobilem v ruce upozorňuje i kulatá  červená  značka znázorňující chytrý mobil a v něj ještě siluetu smarthpone zombie v jihokorejském Soulu. Pro umístění značky dokonce vytipovali čtvrti, kde se stává nejvíce nehod způsobených právě chodci s mobily. 

Korejci dokonce zjistili, že 55 % smombies není schopno rychle zareagovat na nečekanou situaci, což je skutečně alarmující. Například v havajském Honolulu chtějí smartphone zombie pokutovat. Je nejspíš otázkou času, kdy značky upozorňující na smartphone zombie a pokuty za toto chování dorazí i k nám.

Mohlo by vás zajímat

Reklama