Experti upozorňují, že v horkém letním počasí se výměna Li-ion baterie nemusí vyplatit

 
Další 1 fotografie v galerii
Pro správné fungování Li-ion baterie jsou ideální teploty okolo dvaceti stupňů Celsia / Apple
Dnešní mobilní telefony, notebooky nebo tablety mají ve většině případů dostatek výkonu pro jakoukoli běžnou činnost, jejich bolestí však pořád zůstává výdrž na baterii.

Právě v letních horkých dnech řešíte stav a kondici baterie asi nejvíce, protože se vám tato chytrá zařízení mnohonásobně více zahřívají.

Pokud se ovšem nyní rozhodnete jejich článek vyměnit a jedná-li se o typ Li-ion nebo Li-pol, měli byste být hodně obezřetní. Špatně uskladněná stará baterie tohoto druhu může být totiž ve vysokých teplotách velmi nebezpečná.

Li-ion baterie neboli lithium-iontový akumulátor je druh akumulátoru, který se běžně používá ve spotřební elektronice. Vzhledem ke svému objemu a vysoké hustotě energie se hodí hlavně do přenosných zařízení, najdete jej tedy často třeba v mobilech, tabletech nebo noteboocích.

Výhodou této baterie je, že i vzhledem k malému objemu a hmotnosti disponuje poměrně vysokou kapacitou i životností. Nevýhodou však je, že „li-ionka“ stárne a ztrácí tedy svou maximální kapacitu nehledě na to, jestli je nebo není používaná. Rychlost tohoto stárnutí se pak zvyšuje mimo jiné i s vyšší teplotou, a tak jsou právě horká léta nejčastějším zabijákem.

Experti upozorňují, že pro správné fungování Li-ion baterie jsou ideální teploty okolo dvaceti stupňů Celsia, při vyšších teplotách se snižuje kapacita akumulátoru. Navíc v horku je například u smartphonů vhodné omezovat počet využívaných aplikací. Větší zátěž totiž zvyšuje provozní teplotu telefonu a v kombinaci s vysokou okolní teplotou může v krajním případě dojít i ke zničení baterie.

Mohlo by vás zajímat

Reklama