Prodlužte výdrž vašeho smartphonu: Jak se vlastně starat o dobrou kondici baterie?

 
Další 1 fotografie v galerii
Při každodenním nabíjení vychází životnost Li-Ion baterií na dva roky / Pixabay
Nové smartphony (ale i notebooky) nabízejí většinou již dostatek výkonu pro jakoukoli běžnou činnost, ale bolestí těchto mobilních zařízení zůstává jejich výdrž na baterii.

Bohužel již u relativně nových zařízení se začíná snižovat využitelná kapacita jejich akumulátorů a zlom pak nastává zpravidla mezi druhým a třetím rokem jejich používání. Vždy přitom záleží na intenzitě používání daného zařízení, konkrétně na počtu nabíjecích cyklů, které baterie absolvuje.

Životnost dnes nejčastěji používaných lithio-iontových baterií se pohybuje kolem 500 nabíjecích cyklů. Při každodenním nabíjení vychází životnost Li-Ion baterií přibližně na dva roky. Samozřejmě je ale třeba počítat s tím, že při intenzivnějším používání bude životnost baterie kratší než životnost vlastního zařízení.

Každý majitel mobilního zařízení se může sám starat o dobrou kondici svých baterií a také průběžně sledovat jejich stav a opotřebení. Průběžnou kontrolu je možné provádět s pomocí aplikací dostupných pro notebooky s operačním systémem Windows i pro smartphony s Androidem. V notebooku s Windows lze použít například programy Battery Optimizer nebo BatteryCare.

Životnost běžně používaných lithio-iontových baterií se pohybuje kolem 500 nabíjecích cyklů.

Je ale třeba počítat s tím, že diagnostika baterií nemusí být u všech typů notebooků a jejich akumulátorů, především těch starších, zcela přesná. Pro smartphony s operačním systémem Android existuje celá řada aplikací s funkcemi na diagnostiku a správu baterie, ale zdaleka ne všechny skutečně dělají to, co slibují. Za vyzkoušení stojí například aplikace AccuBattery.

Podle čeho poznáte, že baterie už skutečně dosloužila?

Baterii na konci životnosti poznáte relativně snadno, jako hlavní indikátor přitom slouží výrazné zkrácení doby provozu mobilního zařízení. Na vině ale mohou být i další okolnosti, proto před výměnou baterie proveďte jednoduchou kontrolu svého zařízení.

Stačí si odpovědět na následující jednoduché otázky: "Ubývá kapacita baterie postupně, nebo skokově?", "Vypne se mobilní zařízení při nárazovém zvýšení odběru energie (přijmutí telefonického hovoru a podobně)?", "Nemůže být rychlé ubývání kapacity baterie způsobeno náročnými aplikacemi běžícími na pozadí operačního systému?".

Pokud není rychlý pokles kapacity baterie způsoben například používaným softwarem, bude třeba baterii vyměnit.

Na co dát pozor při výměně baterie?

Nová baterie do smartphonu přijde na několik stokorun, do notebooku pak od tisíce korun výše. Některé nové baterie mohou mít i vyšší kapacitu než původní, ale vždy je třeba si ohlídat především kompatibilitu a všechny potřebné certifikace nové baterie. V extrémních případech může dojít i ke zničení zařízení.

V řadě moderních zařízení je ovšem výměna baterie často velmi komplikovaná. Málokdy lze baterii z notebooku či smartphonu jednoduše vyjmout nebo zařízení rozšroubovat. Nejčastěji je třeba telefon nebo notebook rozlepit za použití horkého vzduchu a různých nástrojů. Na YouTube najdete řadu zajímavých návodů na toto téma.

Někdy může nastat situace, že výměna baterie u zařízení není možná, nebo by se už ani nevyplatila. Na závěr vám proto dáme pár tipů, jak takový "energeticky vyčerpaný" mobil využít. Smartphone, který již nelze používat bez neustálého připojení k nabíječce, může posloužit jako dětská chůvička, autonavigace a nebo jako domácí telefon (...proč nemít opět pevnou linku?). 

Mohlo by vás zajímat

Reklama