Chytré aplikace, jež dokáží výrazně prodloužit život baterie vašeho smartphonu

Baterie má životnost podle toho, jakou kapacitu si uchovává při opakujících se nabíjecích cyklech / Pixabay
Nejčastějším úskalím vašeho smartphonu dnes již nebude výkon, ale výdrž baterie. Už po několika měsících se často snižuje a po dvou až třech letech může být poloviční i třetinová. Jak s tím bojovat?

Každá baterie má určitý počet nabíjecích cyklů. Jedná se o maximální počet vybití a nabití, které baterie snese, než doslouží. Číslo označující počet nabíjecích cyklů najdete na obalu každé baterie. Je však jen orientační.

Množství skutečných cyklů se totiž odvíjí od toho, kolikrát baterii nabíjíte. Každé nabití proto ubere jeden nabíjecí cyklus, a to i v případě, když je baterie téměř plná. Proto se doporučuje nabíjet akumulátory až při 10 či 15 % kapacity, právě díky tomu využijete maximální životnost baterie v závislosti na počtu nabíjecích cyklů.

Baterie má životnost podle toho, jakou kapacitu si uchovává při opakujících se nabíjecích cyklech. Podle výrobců mobilů se kapacita baterie začne snižovat průměrně asi po 500 cyklech.

Zapamatovat si, kolikrát jsme telefon nebo notebook dobíjeli, je však nad lidské síly. Reálný počet nabíjecích cyklů, které proběhly, za nás proto může pohlídat chytrý software či aplikace. A mnohé z nich jsou zdarma. Baterii v mobilu i notebooku monitoruje například aplikace BatteryBar, která vám ukáže procento opotřebení baterie. Umí odhadnout i provozní dobu a ukáže vám kapacitu baterie.

Další aplikace BatteryCare toho umí ještě o něco více. Poskytuje informace o aktuální i původní kapacitě baterie i počet nabíjecích cyklů. V aplikaci se také dozvíte informace o výrobci baterie a použité technologii.

Praktická je i aplikace PassMark BatteryMon, která existuje ve verzi pro počítače a mobily s operačním systémem Windows. Umí vše, co aplikace zmíněné výše, a navíc si v ní můžete nastavit různá upozornění. Třeba dvě hodiny před vybitím vás vždy upozorní, že je nejlepší čas připojit mobil k nabíječce.

Uživatelé iPhonů, iPadů nebo MacBooků nejčastěji využívají aplikaci CoconutBattery. Ta zobrazuje zbývající čas do vybití, počet nabíjecích cyklů i monitor aktivity. CoconutBatery vás rovněž informuje, které aplikace mají největší vliv na výdrž baterky.

Mohlo by vás zajímat

Reklama