Letecké katastrofy, kdy se nenašly trosky ani ostatky se neustále opakují: Jak je to možné?

 
Další 2 fotografie v galerii
Jistotu bezpečného doletu bohužel někdy neslibuje ani krátký let / Pixabay
Ačkoli se letecká doprava řadí k těm nejbezpečnějším způsobům přepravy, pokud už dojde k nějakému leteckému neštěstí, většinou mívá obrovské následky. Šance přežít pád letadla je totiž bohužel minimální.

My se ale tentokrát nebudeme zabývat těmi nejtragičtějšími nehodami, při nichž zemřelo nejvíce lidí, ale soustředíme se na neobjasněné nehody. Které to vlastně jsou?

Zmizely i diplomatické dokumenty 

2. srpna 1947 letí letoun Star Dust z Buenos Aires do Santiaga. Bohužel letoun úplně zmizí. Na jeho palubě přitom cestuje i Brit Paul Simpson, jehož úkolem je převézt diplomatické dokumenty do Chile. Celkem je tu 6 pasažérů a posádka.

Trvalo dlouhých 50 let, než se zjistilo, co se s letounem stalo. Až v roce 1998 byly v tajícím ledovci odhaleny trosky letadla. Zjistilo se, že příčinou katastrofy byla mizerná viditelnost. Zřejmě došlo k poklesu letadla, které následně narazilo do horského hřebenu. 

Viděli z lodi výbuch?

Další zmizení letounu je hlášeno 16. března 1962. Na palubě Flying Tiger Line se nachází celkem 96 vojáků, z toho 93 Američanů a 3 Vietnamci. Letoun o sobě naposledy dává vědět zhruba 80 minut po startu nedaleko havajského ostrova Wake. Radiové vlny napovídají, že by měl být kdesi na východ od Guamu.

Od té doby ale radary mlčí. Přestože je hned zorganizována pátrací akce trvající celých 8 dní, žádné trosky se nenajdou. K dispozici je pouze svědectví lidí z jedné cisternové lodi. Ti prý viděli na obloze záblesk a následně kouř, což by mohlo naznačovat, že na palubě došlo k výbuchu. Jistého ale není nic. 

Mohla za to střela?

Jistotu bezpečného doletu bohužel někdy neslibuje ani tak krátký let, jako ten, který se uskutečnil 24. března 1968 z Corku v Irsku do Londýna. Zprvu to vypadá, že bude všechno v pořádku. Najednou ale rádio hlásí rychlé klesání a následné otočení. Potom už je ticho.

Objevuje se dokonce teorie, že letadlo zasáhla nějaká střela, protože v Aberporthu ve východní části Walesu, kde se zhruba měl letoun nacházet, tehdy sídlila britská základna určená k testování střel. Jenže tuhle konspiraci nikdy nikdo žádným vyšetřováním nepodpořil. Dodnes proto zůstává nehoda neobjasněna. 

Osudný třetí pokus

Malé letadlo má dopravit celkem 11 pasažérů a dvoučlennou posádku z letiště Hewanorra ležícím na ostrově Svaté Lucie na letiště E.T. Joshua na Svatém Vincentu. Let LIAT 319 je naplánovaný na 3. srpna 1986. Všechno vypadá docela dobře, až do chvíle, kdy má letadlo přistát. Nad letištěm se Svatém Vincentu se honí bouřka.

Dva pokusy přistát selžou, na třetí pokus končí letoun v moři. Při pátrání se bohužel nenajde nic – ani těla pasažérů a posádky, ani zbytky letounu. To je divné, zvláště v souvislosti s tím, že mezi cestujícími byl i někdejší ministr zahraničí Hudson Tannis, který byl také lídrem opozice. Vyrojily se proto spekulace o jeho úmyslném odstranění. 

Tři lety s otazníkem 

Výčet záhadných zmizení letounů tím ale zdaleka nekončí. 25. srpna 1989 mizí pákistánské letadlo s 54 cestujícími. Z Gilgitu do Islamabádu už nedoletí, poslední zprávy pocházejí ze 7:40 hodin. Zřejmě spadne někde v Himalájích, nic se ale nenajde.

K další nevysvětlené tragédii došlo 31. října 1999 při letu z Los Angeles do Caira v Atlantském oceánu přibližně 100 km na jih od amerického pobřeží. Umírá 217 lidí. Američané, tvrdí, že se pilot pokusil o sebevraždu, Egypťané to nechtějí připustit a uvádějí technickou závadu. Dodnes se nic nevysvětlí. Tragicky skončí i 4. srpna 2005 let z kyperské Larnaky do řeckých Atén. Došlo k poklesu tlaku a letadlo spadlo.

Kusy se vyplavily až po roce 

Ovšem synonymem "dokonale" neobjasněné letecké tragédie zůstává dosud let MH370 malajských aerolinek z letiště v Kuala Lumpuru, který 8. března 2014 zmizel nad oceánem, když letěl letoun Boeing 777 do Pekingu.

Poslední kontakt proběhl přibližně hodinu po startu. Přes rozsáhlou pátrací akci se nenašlo nic. Teprve rok po havárii se na východním pobřeží Afriky a také na ostrovech v Indickém oceánu začaly vynořovat kusy letadla, které potvrdily, že došlo k jeho zřícení.

Mohlo by vás zajímat

Reklama