- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 28. srpna 2018
- 12:45
Vědci vůbec poprvé zastavili stárnutí u plně rozvinuté lidské buňky
Bylo zjištěno, že odstranění chabě fungujících buněk u stárnoucích zvířat jim zlepšilo četné tělesné funkce (například oddálení šedého zákalu).
Již víme, že více jak 95 % našich genů může předávat různé zprávy v závislosti na potřebách konkrétních buněk (proces aktivovaný skupinou asi tak tří set proteinů). A jak stárneme, lidé mají stále menší a menší schopnost tyto proteiny produkovat, čímž přicházíme o možnost adaptovat lépe naše buňky různým typům prostředí a jejich potřebám.
Jak ale ukázali právě vědci v nové studii, vystavení neaktivních buněk chemikálii, jež uvolňuje malé množství hydrogensulfidu, „nakopne" znovu produkci určitých proteinů. Látka je to ale toxická ve větších množstvích, takže bylo potřeba vyřešit i aplikaci specifické koncentrace na konkrétní místa.
To naštěstí šlo díky „molekulární poštovní adrese", jež zanesla látku přímo do mitochondrií, struktur, jež produkují energii. Je tak mnohem lepší šance, že to nezpůsobí tolik vedlejších efektů.
Přímá aplikace na lidech je sice zatím hudba budoucnosti, ale tým je optimistický a předpokládá, že se mu podaří vyměnit neaktivní buňky za aktivní. To by mohlo pomoci doktorům přímo adresovat a řešit všechny degenerativní funkce, jež naše těla postihují.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email