ZOO s vyhynulým nosorožcem srstnatým nebo mamuty? Vědci v klonovacím centru to prý zařídí

Jakutsk je pro podobné hrátky se zvířecím genomem vynikající volba. Je totiž umístěn na permafrostu / Pixabay
Ruská věda se věnuje intenzivně i oblasti klonování: v Jakutsku se buduje klonovací centrum za cca 6 milionů dolarů, které si vytklo doslova mamutí cíl - totiž oživit opět mamuta.

Veškeré detaily o plánu pro tento výzkum odhalí v Jakutsku již brzy dokonce sám úřadující ruský prezident Vladimít Putin, a to během fóra investorů.

Mamut ale nebude jediné zvíře, jež se zde bude ruskými vědci (pomoci zde mají prý i vědci z Jižní Koreje) studovat, má dojít také i ke vzkříšení nosorožce srstnatého, jenž bohužel již vyhynul 10 000 let před naším letopočtem. A bude prý vrácen k životu i dávno vyhynulý jeskynní lev.

Jakutsk je pro podobné hrátky se zvířecím genomem vynikající volba. Je totiž umístěn na permafrostu. Vědci zde nejsou náhodou, protože právě v okolí se nalezla spousta (cca 80 % ze všech) pleistocenních a holocenních vzorků měkké tkáně staré zvěře. Podobné tkáně v mrazu vydrží i několik desítek tisíc let.

Všichni okolo projektu samozřejmě doufají, že bude získán co největší objem DNA dat o těchto největších vyhynulých zvířatech, jaká mezi námi žila dříve (a člověk je stihl vyhladit již jako lovec).

Mamuti se obvykle považují za větší zvířata, než jsou sloni, ale to je chybná informace. Většina z nich byla stejně velká jako slon indický. Jen jediný druh měl výšku 5,3 metru a váhu až 8 tun.

I když mamut obecně vyhynul okolo roku 10 tisíc let př.n.l., tak v oblasti Aljašky se prý vyskytoval i okolo roku 5600 a v Rusku až do roku 4000 př.n.l. Důvod, proč vyhynuli, je prostý: zmenšovalo se jejich přirozené prostředí a lidé je velmi aktivně dříve lovili.

Podobné týmy usilující o oživení dávno vyhynulých živočichů jsou aktivní i jinde po světě, takže uvidíme, komu se to povede jako prvnímu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama