Vědci začali s lovem páté základní síly a otvírají tak dveře k temné části našeho vesmíru

 
Další 1 fotografie v galerii
Pátá síla by měla kontrolovat temnou hmotu i energii / ESO
Základní interakce mezi silami (silná, elektromagnetická, slabá a gravitační) nám umožňují popsat zatím všechny známé situace vzájemného působení polí a částic. Dá se s nimi proto popsat jak děje v supernovách, tak i v protonech.

Nyní se ale vědci chystají otevřít zcela nové dveře, jež mají spojit základní interakce a nám zatím neviditelnou část vesmíru. Tým vědců doufá, že objeví zcela novou sílu, jež objasní existenci temné hmoty a temné energie, jíž se zdůvodňuje jaksi podezřele nízká váha našeho viditelného vesmíru. 

Pakliže budou úspěšní, mají co zaplňovat, jelikož ty nejdramatičtější objevy o energii, hmotě a vesmíru nás evidentně ještě čekají. Zatím totiž dokážeme zachytit a pochopit jen 4 % kosmu, ale zbylých 96 % nám uniká právě jako údajná temná hmota a energie. 

Je to věc, která je z hlediska vesmíru zcela klíčová: dá se s ní totiž popsat, jak se hýbou hvězdy, i to, jak se rozpíná samotný vesmír. Ale přesto, že tvoří vlastně dominantu našeho vesmíru, vědci ji dosud nikdy neodhalili.

V dalších výzkumech se proto vědci hodlají zaměřit na další nové síly, jež spojují temnou energii a hmotu s ostatní hmotou, pokud tedy vůbec existují. Vědci na to ovšem půjdou od lesa: pokusí se za pomoci přístrojů hledat pátou základní sílu, jež tvoří vesmír. Nějak a někde se zkrátka hmota i energie projevit musí.

Řada současných vědců má za to, že existuje právě pět základních sil, přičemž pátá kontroluje temnou hmotu i energii, včetně jejich interakce se zbytkem. A je dost možné, že způsobí jisté minimální odchylky u dalších čtyř sil.

Daný test nese označení PADME (Positron Annihilation into Dark Matter Experiment) a bude testovat kolize antičástic s diamantem. Měly by vzniknout dva fotony, ale pokud temná hmota a energie existuje, tak bude jen jeden a druhý temný proton (neviditelný přístrojům), jenž nám ale nakrátko umožní nahlédnout i do „temného" světa díky faktu, že budou vědci znát jeho energii, takže bude známá i hmotnost, včetně toho, do čeho se rozpadne a s čím asi bude "u nás" interagovat.

Je těžké pochopit a popsat něco, o čem ty nejlepší vědecké mozky dneska jen odvážně spekulují. Pakliže ale univerzita v Římě (jako vedoucí projektu) uspěje, pomůže nám to lépe pochopit absolutně vše kolem nás. Nebo aspoň to může napovědět, zda vůbec temná hmota a energie je, či nikoliv.

Mohlo by vás zajímat

Reklama