Nová ruská zbraň: Rekordně tichá sniperka s dostřelem až 700 metrů

Novinka maskuje dvě věci, podle kterých na sebe moderní vojáci střílejí: viditelný zbytkový hořící prach z hlavně a hluk. / Pixabay
Na ruském vojenském veletrhu byla k vidění řada věcí, ze kterých se časem stane klasický „vaporware" (jen oznámeno, ale kde nic, tu nic), popřípadě bude trvat desetiletí, nežli budou v použitelném stavu: jako je třeba chodící velký bojový robot, kamufláž vojenských látek hodná chameleona a podobné koncepty.

Jedna věc již ale byla na veletrhu zcela připravená do praxe. Jde o pušku MTs-116M, která je tou nejpokročilejší sniperkou na moderním bojovém poli. Je totiž postavena tak, aby zcela maskovala dvě věci, podle kterých na sebe moderní vojáci střílejí: viditelný zbytkový hořící prach z hlavně a hluk.

Tradiční model MTs-116M byl v nasazení již cca 20 let a je to osvědčená opakovací kulovnice ráže 7,62, co má efektivní dostřel asi do 700 metrů. Verze poslední je ovšem trochu jiná – namísto použití vlastní ruské „tiché munice" ráže 9x39 mm (tu již používají ruské speciální jednotky po desítky let a je navržena tak, aby nedávala zášleh a neměla moc prachu, takže nevidíte ani plamen, ani ji neslyšíte, protože se střela drží pod 300 m/s, a je proto ideální na tichou likvidaci nočních hlídek na 300 - 400 metrů) se výrobce rozhodl zde použít o poznání tučnější 12,7 mm hlaveň.

Ráže 12,7 mm je též známá pod mnohem populárnějším označením .50 a je to skutečně masivní střela – v tomto případě váží cca pětkrát více, než běžná americká .308 z M14ek.

A jelikož je tak velká, tak i v případě své subsoničnosti má pořád překvapivě velké momentum a druhé straně po zásahu definitivně zrujnuje den: do tří set metrů prý projde i skrze standardní balistické ochrany (ovšem neupřesněna třída). Realita tlumičů je taková, že nejsou ani zdaleka tak účinné, jak se vám snaží vnutit filmy. Z nějakých 150-160 dB je vše zredukované na pouhé „pffffft".

Naopak, moderní tlumiče srazí hluk jen o nějakých 20-25 dB, a když se použije subsonická střela, je efekt ještě mnohem znatelnější a je často slyšet jen cvakání závěru pušky. Naopak revolvery se tlumit skoro nedají protože většina post-výstřelových zplodin a hluku unikne přímo z jeho válce.

 
Vstoupit do diskuze  (17)

Mohlo by vás zajímat

Reklama