První chemický útok v historii mají na svědomí Peršané: Síra s bitumenem byla smrtícím koktejlem

Když začne směs síry s bitumenem hořet, vzniká velice jedovatý kouř / Pixabay
Římská říše neustále svádí se sasánovskými Peršany boje o území, na kterém se dnes rozkládá Sýrie. Děje se tak po celé dlouhé 3. století našeho letopočtu.

V rámci těchto bojů dojde také ke zřejmě úplně prvnímu doloženému chemickému útoku v lidských dějinách. Stane se tak roku 256 n. l. Dura Europos je strategickým místem na řece Eufrat, je zde celnice.

Proto o něj mají zájem obě strany konfliktu. Co se tedy vlastně přihodí? O město probíhají tahanice, jednou vyhrají Římané, po druhé Peršané.

Kopou tunel 

Peršané se ale rozhodnou nenechat nic náhodě a vítezství si pojistit. Zatímco Římané jsou za hradbami města, perští vojáci zaútočí na jednu obléhací věž a pak kousek od ní pod hradbami kopou obléhací tunel.

Cílem je, aby se do města pomocí tunelu dostala celá perská jednotka. Rádi by chodbu vyztužili dřevem a poté zapálili. Když bude výztuž hořet, zřítí se i věž. Nastalého zmatku potom využijí ke vpádu do města. 

Zapálí podivnou směs 

Římané se ovšem pustí také do práce. Dělají totéž naproti Peršanům. Chtějí bojovat tváří v tvář a Peršany pobít. Chodba ale není moc velká, mohou zde být maximálně tři muži vedle sebe, což na boj muž proti muži není zrovna ideální situace.

Jednoho dne se prokopou k sobě. Ihned poté naskládají Peršané na zem nádoby s nějakou divnou směsí a zmizí z tunelu zpátky na svoji stranu. Předtím ale ještě stihnou směs zapálit. Vzniká kouř. Římané se jím postupně udusí. Peršané pak zřejmě natahají Římany na jednu hromadu. Udušením přitom zahyne i jeden perský voják. 

Síra s bitumenem jako smrtící koktejl 

Později v 1. polovině 20. století, respektive ve 30. letech, objeví francouzští archeologové 20 vojáků. Celkem 19 Římanů a jednoho Peršana. Prokazatelně byli otráveni. V pozůstatcích měděných nádob se našla síra a bitumen, což je živice, černá kapalina organického původu – obvykle ji známe jako dehet a asfalt.

Když začne směs síry s bitumenem hořet, vzniká velice jedovatý kouř, který dokáže bez problémů zabíjet. Zabijákem nalezených dvaceti vojáků se bezpochyby stal kouř. Pravda je, že i když se Peršanům první chemický útok v historii skvěle povedl, ke zřícení hradeb, se kterým počítali, nedošlo, jenom k jejich propadu. Nicméně nakonec se římská posádka stejně vzdá.

Mohlo by vás zajímat

Reklama