Až 72 neznámých signálů z vesmíru analyzovala a našla nově použitá umělá inteligence

 
Další 1 fotografie v galerii
První náš vizuální TV signál, jenž byl vyslaný do vesmíru lidmi, byl Hitlerův projev z olympiády / Pixabay
O přínosu umělé inteligence (AI) ve všech oblastech lidského konání se mluví poslední dobou prakticky neustále. Je proto určitě příjemné vidět i nějaké výsledky. Díky AI mohli vědci například detekovat desítky nových tajemných signálů z vesmíru.

Detekce těchto signálů (celkem jde o 72 rychlých radiových záblesků) je jistá a pochází od objektů, jež zatím byly označeny astronomy jako „opakovače" (namátkou objekt FRB 121102), nemají totiž nejmenší představu, co je za nimi.

O objektu objekt FRB 121102 je známo jen to, že je to jediné místo, co opakuje své signály či záblesky energie a leží v galaxii cca 3 miliardy let od nás. Nic jiného se o něm ale neví.

Vyskytly se během let hypotézy, že jde o vysoce zmagnetizované neutronové hvězdy, jiní jsou ale přesvědčení, že je za nimi nějaká další jiná pokročila civilizace (mimochodem, první náš vizuální TV signál, jenž byl vyslaný do vesmíru lidmi, byl Hitlerův projev z olympiády).

Důkazy o podobných podivných signálech se vůbec poslední léta začínají kupit. Ale vědci si nejsou jisti, proč vznikly. Poslední informace jsou z dat získaných v roce 2017, na která byl aplikován speciální samoučící se algoritmus.

Signálům je vše výše řečené jedno a prostě se hromadí a hromadí. Vědci našli původně ve 400 TB dat jen 21 signálů, když vše ale nechali projít speciální AI, tak ta jich našla na 72 nových. Ne všechny jsou tedy z nových pozorování.

První FRB ve formě rádiové emise se objevily náhodně a dočasně, což samozřejmě nijak nepřispělo ke snadnosti jejich studia. Nejen, že se těžko hledají, ale i těžko studují. Zatím ale spolehlivě nevíme, co může způsobit tyto kratičké a mocné záblesky. Může to být cokoliv od kolize hvězd až po umělé zprávy.

Poslední výzkumy na toto téma přidaly do pozorování ale důležitý faktor a závěr na lidské straně: vypadá to podle dat, že pulsy nejsou získávány v pravidelných vzorcích. Faktor jejich tajemna tedy o moc nepoklesl.

Mohlo by vás zajímat

Reklama