Bojíte se pavouků? Tahle aplikace vám prozradí, kdy je můžete potkat i ve vaší domácnosti

 
Další 1 fotografie v galerii
Právě večer je nejpravděpodobnější čas, kdy narazíte doma na pavouka / Pixabay
Vědci se konečně pokusili vyřešit jeden zásadní problém, jenž dozajista připravuje lidem s arachnofobií nejednu krušnou chvilku – jak to jen zajistit, abyste na ty malé příšery doma vůbec nenarazili?

Jak ale ukazuje pozorování expertů, není to až tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Jedna speciální studie totiž odhalila, kdy je perfektní čas na to, opustit domácnost, pakliže nechcete na pavouky narazit: v 19:35 večer.

Jde o to, že právě večer je nejpravděpodobnější čas, kdy nějakého uvidíte pochodovat přes váš dům, protože to je čas, kdy samci hledají samičky (a ty zase často mají pavučiny v oknech a dveřích).

Celý projekt má univerzitní zázemí, takže se nemusíte obávat, že by snad šlo o nějakou recesi. V rámci průzkumu vědci dokonce vytvořili freewarovou aplikaci „Spider in da house" („Pavouk je v domě") a vyzvali veřejnost, ať zaznamená svá pozorování (bylo nutno uvést: místo, čas, kde jsou a pohlaví pavouka).

Během pěti let získali na 10 tisíc záznamů cca ze 250 míst, jež určily časy, kdy jsou pavouci nejvíce aktivní. Co se týče aktivity, tak nejvíce jsou aktivní okolo 6 a 8 ráno (většinou na ně lidi narazili v dřezu, sprše nebo vaně), no a pak v 19:35 večer (což také mohlo být tím, že se lidé scházejí před TV a sledují zprávy).

Čas nejčastějšího výskytu pavouků je ale zcela určitě spojený s jejich způsobem života (z 80 % jde o samce na lovu samičky). Konflikt plyne z kontaktu s pavouky, na které se dá ve výše zmíněné časy narazit po domě, takže to souvisí s jejich potřebami (samci preferují zdi a samičky stropy, dveře a okna).

Jedna věc je ale jistá – pavouci jsou u nás drtivou většinou naprosto neškodní (jižní Morava je nyní díky horku podobná středomořské oblasti, takže to sem láká četné zde dříve vzácné druhy: u nás stále více expandující zápřednice jedovatá, jež umí vedle bolesti a ochrnutí končetiny výjimečně způsobit i smrt). Naopak, měli byste je doma vítat, protože likvidují hmyz. Jsou to totiž většinou dravci. Jsou ale i typy, co jsou z 90 % vegetariáni a i jejich mláďata si raději dají nektar než mouchu.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama