Nejdražší letadlová loď HMS Queen Elizabeth míří na své první misi do USA, ovšem bez letadel

Problém absence letadel na HMS Queen Elizabeth se má ale vyřešit v nejbližší době / royalnavy.mod.uk
Kapitán HMS Queen Elizabeth Jerry Kyd z nejnovější britské letadlové lodi varoval v žertu novináře během nedávné konference, že o ní nikdo nesmí psát nic špatného, jinak po něm vystřelí raketu.

Samozřejmě to myslel jako vtip, protože na HMS Queen Elizabeth žádné rakety nejsou, protože je to loď letadlová, a to aktuálně bez letadel, takže kapitán by zatím tak maximálně mohl použít brokovnici, jež mu visí v kajutě.

Problém absence letadel na HMS Queen Elizabeth se má ale vyřešit v nejbližší době: přesně to je i důvod, proč HMS Queen Elizabeth vyplula z doků v Portsmouthu v sobotu večer a zamířila do USA, kde ji čeká vůbec první letecká návštěva v podobě dvou letadel typu F-35.

Letadla F-35 samozřejmě patří americké armádě, ale první let let zajistí z vlasteneckých důvodů Angličané. Během dalších dvou měsíců čeká HMS Queen Elizabeth cca pět stovek letů a přistání těchto moderních stíhaček. 

Posléze si HMS Queen Elizabeth pobude nějaký čas doma v Anglii a pak ji čeká další rok testování anglických F-35. Nežli vyrazí do ostré akce v roce 2021, chystají se jich totiž hned několik od USA pořídit: cca 12 a USA zde bude mít pak i nastálo v akci vlastní skvadru pilotů.

Loď HMS Queen Elizabeth byla opakovaně kritizována jako příliš drahá, mající zastaralý koncept a cíl příliš lákavý pro jakýkoliv moderní raketový obranný systém. Na druhou stranu, situace všude jinde je neveselá: posiluje své lodní aktivity nejen Čína (pro tu je to po cca tisíci letech prestižní otázka být opět námořní velmoc), ale také Rusko křižující aktivně Atlantik.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama