Prozradíme vám pár tipů, jak výrazně zrychlit operační systém ve vašem počítači

 
Další 1 fotografie v galerii
Aby běžel operační systém Windows 10 rozumně, potřebuje k tomu aspoň 4 GB / Pixabay
Ať používáte počítač, notebook nebo tablet s operačním systémem Windows 10, asi budete souhlasit, že prakticky vždy byste ocenili trochu svižnější odezvu, jelikož pomalost je právě tomuto OS často vyčítána.

Člověk ale ani nemusí být IT technik, aby poskytl svém systému alespoň trochu optimální podmínky, jež šanci na podobné zpomalení rozhodně minimalizují.

1. Restartujte své PC

I když se to jeví jako evidentní, faktem je, že řada uživatelů své systémy nechává běžet týdny a týdny, ba i měsíce, bez vypnutí. Může se proto stát že se naakumulují při neustálém uspávání na pozadí běžící procesy, jež vás okrádají o výkon, čas i RAM.

Někdo má kvůli tomu PC tak pomalé, že je bez odezvy a je třeba stisknout vypínač a podržet.

2. Updatujte, updatujte a zase updatujte

Aktualizace systému slouží často k opravám bugů, k doplnění nových funkcí a občas také ke snížení systémových nároků díky úpravám systémových programů, optimalizacím jádra, antiviru apod. Mít své PC proto neustále co nejaktuálnější je rozhodně dobrá politika.

3. Pozor na aplikace spouštěné hned po startu

Nemálo aplikací se vetře do systému a hned se aktivuje po startu Windows. Abyste si to prověřili sami, stiskněte "Ctrl + Alt + Del" nebo "Ctrl + Shift + Esc", čímž otevřete "Správce úloh". A zde pak záložku "Po spuštění". Nemělo by zde být nic vysloveně podezřelého (ideálně jen systémové věci).

4. Vyčistěte si disk od zbytečných dat

Vyčištění disku je nástroj přímo od Microsoftu, jenž je rovnou součástí operačního systému a poslouží vám k odhalení a smazání dat, jež již nejsou vlastně potřeba (např. náhledy obrázků, obrázky z webové stránky).

V hlavním menu zvolte po stisknutí pravého tlačítka myši "Správa disků". Zde pak systémový disk C: a opět cvakněte pravým tlačítkem myši a dejte "Vlastnosti". No a zde již již uvidíte na základní liště "Obecné" hledané tlačítko "Vyčištění disku".

5. Odinstalujte věci, jež nejsou potřeba

Mnozí z výrobců techniky často podléhají tomuto nešvaru a zanesou vám zcela nový systém desítkou aplikací, o které jste si nežádali, ale přesto vám zabírají cenné místo i RAM.

Pravým stiskem na hlavním menu aktivujte nabídku, kde zvolte "Aplikace a funkce". Nyní si dole vyberte položku "Seřadit podle" a dejte "Velikost". Uvidíte rázem, kdo je ten největší "jedlík" místa.

6. Přidejte na RAM

Aby běžel operační systém Windows 10 rozumně, potřebuje k tomu aspoň 4 GB. Ty se dnes již díkybohu pomalu stávají minimem i u notebooků a tabletů. Problém ale je, že ty nejlevnější modely mají slot jen jeden a to ještě často nepřístupný běžnému uživateli.

Pakliže jste šťastlivec, který má slot resp. dva sloty snadno dostupné na svém PC nebo notebooku, pak vám nic nebrání v upgradu RAM na lepší hodnotu (8 GB aspoň je dnešní rozumné minimum i na nějaké ty hry).

7. Vyměňte HDD za SSD

Flash disky typu SSD jsou technologií dost podobné běžným USB flash diskům a proti HDD jsou řádově rychlejší.

SSD sice stojí z pohledu jednoho GB více jak HDD, ale kdo do nich zainvestuje, nepochybně si povšimne, že systém doznal neuvěřitelného zrychlení.

Mohlo by vás zajímat

Reklama