- Ilona Cílková
- Gadgets
- 24. září 2018
- 07:17
Nejúčinnější zbraně starověku: Jedovatý kouř a otrávené šípy pomáhaly vyhrávat krvavé bitvy
Asi úplně prvním případem, kdy byl smrtící kouř využit coby zbraň ve válce, jsou zřejmě Peloponéské války. Město Plataje je tehdy spojencem Atén. Právě proto ho někdy kolem roku 428 př. n. l. oblehnou vojska spartského krále Archidama II. a chtějí ho nadobro zničit.
Důkazem jsou spousty zapálených šípů, které posílají vstříc obráncům přes hradby. I když je to poměrně účinná zbraň, ani to ale nepomůže Platajce zničit. Záhy proto přijdou na další nápad.
Pomůže jim déšť
Hází roští do příkopu ke hradbám města z vnější strany a vrší ho tam obrovské hromady. Brzy příkopy celé zaplní dřevem. Na hromady roští pak hází ještě kusy síry a smůly. Nakonec roští zapálí. Suché dřevo se okamžitě rozhoří a kusy smůly a síry se ocitnou v jednom plameni. Hromady roští tak vyrábějí jedovatý kouř, který vítr žene přímo vstříc obráncům města Plataje.
Sparťanská vojska se tak snaží nepřítele zničit toxickou látkou, patrně oxidem šiřičitým, který při hoření síry vzniká. Platajští mají ale asi štěstí, protože brzy přijde silný déšť, který zplodiny spláchne. Chemický útok je neskolí, dlouhodobé obléhání ale nakonec ano.
Ke slovu přicházejí i otrávené šípy
Dost možná je popsaný případ úplně první chemikálií ve vojenských službách, nepočítáme-li ovšem hroty otrávených šípů používané na jihu Afriky už možná někdy v období kolem roku 10.000 př.n.l. Tady ale samozřejmě chybí písemný záznam.
Ten máme až z doby mnohem pozdější, a to asi z 5. století př. n. l. z Indie, ze spisu Arthashastra, kde se líčí vojenské boje. I tady se posílaly nepřátelům otrávené šípy jako nadílka. Ovšem tyto způsoby boje se považovaly za zákeřné a zakazovaly se. V reálné válce to ovšem nehrálo roli, samozřejmě je pak povoleno všechno.
Inspirace pro další bojovníky
Pokud jde o kouřovou chemickou zbraň z Platají, zřejmě posloužila jako inspirace v řadě dalších případů. Například při dobývají Řecka Římany ve 2. století př.n.l. Tehdy Římané obléhali řeckou Ambracii (dnešní město Arta).
Chtěli podkopat hradby. Řekové kopou naproti a poté do tunelu strčí vydlabaný kmen, plnící funkci jakési trubky. S pomocí kmene Římanům na uvítanou posílají jedovatý kouř. Podaří se jim docílit toho, že se římské vojsko na krátkou dobu stáhne. Je vidět, že toxický kouř se stal účinným bojovým nástrojem už v dobách dávno před naším letopočtem.
Sdílení
1
Twitter
Komentáře
Email