Islandská sopka zase začíná hrozit: Rozhodí opět leteckou dopravu po celém světě jako v roce 2010?

Sopka Eyjafjallajokull v roce 2010 přikovala k zemi celkem sto tisíc letadel, jež kvůli popelu nemohly létat / Pixabay
Podle některých vědců je gigantický islandský vulkán na pokraji kolosální erupce, dle geofyziků jde ovšem prý o předčasné závěry. Zvýšená aktivita v oblasti sopky Katla zatím vedla ke spekulacím, že exploze tu bude co nevidět.

Obavy pramení z nové studie, která tvrdí, že z vulkánu vychází standardně určitý objem oxidu uhličitého a došlo u něj prý nedávno v tomto ohledu k výraznému nárůstu.

Kdyby zde ale opravdu došlo k erupci, tak to bude minimálně podobná pohroma jako v případě jeho sestry Eyjafjallajokull, jež v roce 2010 přikovala k zemi celkem sto tisíc letadel, jež kvůli popelu nemohly létat.

Někteří experti ovšem dokument zpochybnili a naznačili, že nemáme žádný dlouhodobý záznam pro srovnání, z něhož by to jasně vyplynulo a že jde o zbytečnou paniku.

Magnús Tumi Guðmundsson, profesor geofyziky na Islandu, se vyjádřil na sociálních médiích, že vědci opravdu nemůžou jen z jednoho výsledku objemu oxidu uhličitého usoudit, zda sopka vybuchne. Problém je, že skutečně chybí jakákoliv míra srovnání.

Není zatím jasné ani to, zda jsou tyto masivní emise oxidu uhličitého přímo spojeny s masivním magmatickým kotlem ani to, jak je Katla s kotlem spojená. Může být prý dokonce jen komínem, skrze který se jen odfukuje oxid uhličitý emitovaný z jižní části pásu vulkánů.

Někteří vědci ale pořád věří, že Katla ukazuje stejné znaky jako před posledním výbuchem v roce 1918. Její kotel je 1500 metrů pod zemí, takže se monitoruje dosti špatně.

Pakliže ale jednou skutečně dojde k výbuchu Katly (znamená to v lokální jazyku „Kotel"), tak to bude podle všeho událost, jež tu z roku 2010 hravě překoná.

Mohlo by vás zajímat

Reklama