- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 27. září 2018
- 12:58
Čeští vědci objevili největší impaktní kráter na Zemi: Leží ve Wilkesově zemi ve východní Antarktidě
Na Zemi je nyní potvrzeno přes 170 impaktních kráterů různých velikostí a stáří a kolem 600 objektů, které by krátery být mohly. Největší je Vredefort v Jižní Africe o průměru asi 250 kilometrů.
Velmi populární je další velký kráter Chicxulub na severu Yukatánu nebo Popigaj na Sibiři. Neměli bychom se tedy divit, kdyby některý z takových kráterů byl i v Antarktidě a vzhledem k jejím současným podmínkám by byl nejspíš přikrytý ledem.
Kráter s průměrem nad 500 km bývá označován jako pánev (basin) a mívá středový maskon. Takové útvary známe na Měsíci, ale ne na Zemi. A přece tu takový může být. Obří kráter ve Wilkesově zemi ve východní Antarktidě poprvé předpokládal Schmidt v r. 1962, ale hladinu zájmu rozvířil až von Frese z USA v roce 2006.
Publikoval tehdy výsledky gravitačních anomálií odvozených z měření družice GRACE (Gravity Recovery And Climate Experiment), které na tehdejší dobu byly pokrokem pro znalost gravitačního pole Antarktidy a umožnily rozlišení asi 200 km na povrchu.
Čeští vědci v čele s vedoucím výzkumného týmu profesorem Jaroslavem Klokočníkem studovali Antarktidu pomocí moderních gravitačních dat už déle a navrhli kandidátky na subglaciální sopky a jezera. K případnému kráteru ve Wilkesově zemi přistupovali s velkou obezřetností a nedůvěrou. Nevykazuje totiž v tíhových anomáliích a druhých derivacích gravitačního potenciálu typické znaky kráteru, pokud si neuvědomíte, že uprostřed je právě maskon s kladnými anomáliemi.
Výsledky českých vědců podporují hypotézu o tom, že Wilkesova země obsahuje obří kráter (maskon).Tím přispěli do celosvětové, asi 12 let trvající diskuse na toto téma. Objekt ve Wilkesově zemi je patrně největší kráter na této planetě (s průměrem nad 500 km) a jediný dochovaný maskon. Úspěch práce českých vědců není jen v nových datech, ale v použití rozmanitých funkcí gravitačního potenciálu, nejen tíhových anomálií, jak je běžné.
Sdílení
5
Twitter
Komentáře
Email