Záhadné kruhy v obilí nejsou vzkazem vzdálených galaxií, ale dílem šikovných umělců se sněžnicemi

Záhadné kruhy v obilí se začaly poprvé objevovat v 70. letech 20. století v Anglii / YouTube
Každou chvíli se u nás i jinde objeví nějaké kruhy v obilí. Samozřejmě vzbuzují diskuse na téma, čím jsou vlastně způsobeny. Padají názory, že jde o dílo mimozemšťanů. Někdo to svádí na vtipálky, jiný na podvodníky, kteří se chtějí zviditelnit. Kde je ale pravda?

Hodně často se říká, že jde o stopy po UFO, ovšem tahle teorie je dosti přitažená za vlasy a obstojí zřejmě jedině mezi lidmi, kteří jsou fanoušky mimozemských civilizací. Jenom stěží totiž jde obhájit fakt, že by se sem UFO mohlo dostávat s tak obrovskou frekvencí a nikdo by je nepozoroval.

Podobně neobstojí ani nápad, že jde o signály jiných civilizací, které nám posílají mimozemšťané z vesmíru. Zkrátka, že jde o projev třeba elektromagnetických nebo také radiových vln vysílaných odjinud směrem k nám na Zemi. Další lidé si myslí, že jde o varování Země, kdy se planeta brání proti ničení.

Možných teorií je zkrátka spousta. Pozoruhodné je to, že ve středu obilného obrazce je prý silná energie a člověk se až chvěje. Spousta lidí, kteří do kruhů vstoupí, vnímá tuto energii velice silně. Někomu se z toho třeba až zatočí hlava.  

Mikrovlny položí rostliny 

Pravda je taková, že zatímco některé kruhy jsou trochu nedbalé a dají se snad svést na dílko nějakého škodolibého vtipálka, jiné ale patří mezi opravdu propracovaná díla. Zvládl by je někdo udělat bez toho, aby měl k dispozici vyspělou technologii? Zároveň by si žádaly i dostatek času. Mohl by je někdo udělat za pár hodin pod rouškou noci? Je to lidské dílo a jak bylo prováděno? Hledejme odpověď.

Kruhy v obilí a jejich analýze se věnuje například Richard Taylor z Univerzity v Oregonu. Analyzoval poškozenou trávu a došel k názoru, že tvůrci kruhu zřejmě používali GPS, ale zřejmě i laser nebo mikrovlny. Napověděla to kolínka rostlin položených na stranu. Podobný efekt se totiž dá docílit pomocí ohřevu mikrovlnami. I v takovém případě se totiž tráva uloží ke straně. Je ale otázkou, komu se tato technologie mohla dostat do rukou. Zároveň je třeba uvést, že nad oblastí, kde se vytvoří kruh, je elektromagnetické pole většinou elektrostaticky nabité.  

Lidské dílo je až 80 % kruhů

To, že ale kruhy mohou být dílem člověka, je více než jisté. Když se začaly poprvé objevovat někdy v 70. letech 20. století v Anglii, řekli si dva Angličané Doug Bower a Dave Chorley, že by to mohli také zkusit. Veřejnosti to ale přiznali až roku 1991. Kruhy v obilí se staly obchodem, na kterém se dá vydělat.

Prý může jeden takový obrazec vzniknout i za 3 až 4 hodiny a není k němu třeba žádná nákladná technika. Cena tedy nijak výrazně nepřevýší pronájem velkého billboardu na dobře vytipovaném místě, ovšem je pravděpodobné, že reklamní dosah bude větší. Skvělý reklamní nosič. Podle odhadů je tak až 80 % kruhů v obilí určitě lidským dílem. 

Stačí GPS a prkna 

Sami tvůrci, kteří přiznávají autorství některých obrazců, tvrdí, že postup je velice jednoduchý. Pro vyměřování obrazce se použije GPS s centimetrovou přesností. Příchod na pole je volen tak, aby se šlo přes ztvrdlou půdu, kde nedojde k zanechání stop, případně se volí boty typu sněžnic.

Pracuje se za vlhkého počasí, aby nebyla stébla zlomena. Kruhy se vyrábí s pomocí prken, po kterých člověk jde tak, jako by šel bokem po svahu na lyžích. S prkny se pracuje pomocí provazů. Na zemi nezůstanou stopy ani bot, ani prken. Je spousta umělců, kteří se kruhům v obilí věnují jako performanci a dnes už je to dokonce uznávaná umělecká disciplína. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama