- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 05. října 2018
- 09:23
Meteorit velikosti fotbalového míče při dopadu minul Českou republiku, přestal svítit pouhých 18 km nad zemí
Zatím byl neoficiálně pojmenován Renchen, protože čtyři meteority z tohoto pádu byly nalezeny na území Německa, a to na základě českých výpočtů.
Scénář tohoto pádu, vedoucí k nálezu meteoritů, určili pracovníci Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR analýzou záznamů pořízených přístroji v české a německé části Evropské bolidové sítě.
A k čemu vlastně došlo? V úterý 10. července, krátce před půl dvanáctou místního času, ozářil rozsáhlé území kolem středního toku Rýna, tedy kolem hranic Německa a Francie, především tedy regionů Bádenska-Württemberska, Porýní-Falci, Alsaska a Lotrinska, velmi jasný meteor – bolid.
S výjimkou velké části Francie a menších oblastí Německa bylo sledování tohoto bolidu komplikováno poměrně rozsáhlou a kompaktní oblačností, která v té době pokrývala významnou část západní a střední Evropy. Proto tento bolid, který po krátkou dobu zářil ještě jasněji než Měsíc v úplňku, tentokrát neupoutal tak velkou pozornost, jako to obvykle u takto jasných bolidů bývá.
Bylo to mimo jiné také proto, že dráha bolidu v atmosféře byla velmi strmá a tudíž i relativně krátká a to jak do délky, tak i do trvání celého jevu. Naštěstí se však nejen poblíž dráhy bolidu, ale i na našem území, především v západních Čechách, našla místa, kde bylo aspoň částečně jasno, což se záhy ukázalo jako rozhodující pro objasnění a popsání tohoto velmi vzácného přírodního úkazu.
Podle výpočtů vědců z Astronomického ústavu obíhal tento meteroid před srážkou se Zemí Slunce po relativně málo výstředné dráze, která je mírně skloněna k rovině ekliptiky, tj. rovině zemské dráhy.
V přísluní se meteoroid dostal jen o málo blíž ke Slunci, než je dráha naší planety Země a nejdále od Slunce se pohyboval ve vnitřní oblasti hlavního pásu planetek. Jednalo se tedy původem o malou část asteroidu typu Apollo pocházejícího z vnitřní části hlavního pásu planetek.
Sdílení
11
Twitter
Komentáře
Email