Smartphone jako kapesní laboratoř: Chcete znát i přes obal složení dané potraviny?

 
Další 3 fotografie v galerii
Detektor Hertzstück nabízí i mnoho dalších potenciálních nepotravinářských využití / BASF
Asi každý chceme vědět, co jíme. S infračerveným detektorem Hertzstück zabere analýza jídla pomocí chytrého telefonu pouze několik vteřin, a nemá přitom vliv na zkoumaný předmět.

Pokud bude váš smartphone vybaven novým infračerveným detektorem Hertzstück vyvinutý společností BASF, tak se snadno změní v takovou přenosnou kapesní laboratoř. Tento miniaturní spektrometr vám například umožní určit obsah tuku v tvarohovém sýru.

V infračervené spektroskopii se využívá krátkovlnné infračervené světlo. To způsobuje specifické molekulární vibrace, jež umí senzor Hertzstück detekovat. V průmyslových procesech se tato technologie běžně aplikuje pomocí rozměrných přístrojů, mimo jiné při kontrole kvality potravin a farmaceutických výrobků, specializovaný analytický software je pak schopen změřit obsah vody, bílkovin či tuků.

Pokud tuto technologii dokážeme instalovat do chytrého telefonu, v budoucnu nám poskytne užitečné informace o neviditelných vlastnostech potravin. Může se tak hodit například lidem, kteří chtějí sledovat svou spotřebu tuku nebo jíst výhradně veganskou stravu.

Samotná analýza jídla pomocí telefonu zabere pouze několik vteřin, a nemá přitom ani ten nejmenší vliv na zkoumaný předmět. V některých případech lze snímač blízkého infračerveného záření dokonce použít na měření přes obal, aplikace je však obzvláště vhodná pro nebalené potraviny a připravené pokrmy.

Detektor Hertzstück nabízí i mnoho dalších potenciálních nepotravinářských využití včetně měření vlhkosti kůže pro výběr správných kosmetických přípravků, zjišťování množství účinných látek v léčivech, nebo dokonce určování obsahu přírodních vláken v nábytkových materiálech.

První spektrometry s novým infračerveným senzorem budou uvedeny na trh v roce 2019 a budou určeny pro průmyslové a poloprofesionální využití. Běžný spotřebitel bude mít tuto technologii k dispozici pravděpodobně od roku 2022.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama