- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 11. října 2018
- 13:55
V Austrálii zachytili nové rádiové signály z vesmíru, jejich původ je ale stále záhadný
Teleskop CSIRO, ležící v západní Austrálii, detekoval na devatenáct mocných, leč krátkých, záblesků. To skoro zdvojuje známý počet těchto rychlých radiových záblesků (tzv. FRB - fast radio bursts).
V rámci této nové sady byly přitom některé opravdu obzvláště zajímavé – některé z nich byly dokonce ty nejjasnější zaznamenané FRB v historii. A co vlastně víme o FRB? Jde o velmi těžko polapitelné úlovky, protože trvají jen pár milisekund. Pokládají se ovšem za signály pocházející z míst miliardy světelných let daleko, a přesto vědci dodnes s určitostí neví, co je způsobilo.
FRB také generují neuvěřitelná kvanta energie: tolik, že by to našemu Slunci stačilo na 80 let. Vědci z projektu se k nim vyjádřili takto: „Nacházíme cca 20 rychlých radiových záblesků ročně, čímž jsme rozšířili počet těch známých dvojnásobně od jejich objevení v roce 2007 (první byl sice zaslechnut již v roce 2001, ale skutečně nalezen až v roce 2007 při procházení dat)."
FRB typicky cestují miliardy let a občas prochází mezihvězdným plynem. A když se tak stane, vznikají rozdílné vlnové délky tvořící signál. Jak pak signály dorazí k Zemi, každý dorazí trochu jindy, podobně jako plavci v bazénu.
A jelikož víme, že FRB pochází z velké dálky, dají se proto využít k detekci hmoty nalézající se běžně mezi galaxiemi.
Jejich původ je ale stále zahalen otazníky. Sice k nám letí přes půl vesmíru, ale neví se přesně odkud. Astronomové se dříve domnívali, že je to možná z neutronové hvězdy, jiní jsou ještě odvážnější a navrhují dokonce mimozemšťany.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email