Nové vědecké studie naznačují, že ženy již brzy nebudou potřebovat muže k početí

 
Další 1 fotografie v galerii
Pravděpodobně již po roce 2040 nebudou ženy vůbec potřebovat muže k početí / Pixabay
Lékaři a odborníci na porodnost a plodnost se shodují v jednom nečekaném faktu: po roce 2040 již nebudou ženy vůbec potřebovat muže k početí.

Například podle doktora Davida Molloye těhotenství již brzy nebude potřebovat jakákoliv „vstupní data" od mužů, a to hlavně díky neuvěřitelným pokrokům v technologii.

Jako příklad uvádí nedávný čínský experiment, kdy se v laboratoři narodily malé myšky dvěma myším ženského pohlaví, takže je logické řešit, zda by se to nemohlo stát i u lidské reprodukce.

V řadě zemí po celém světě je to dnes považováno za neetické, ale dá se očekávat, že na to jednou dojde. Vědecké studie budou dozajista probíhat stále a řada z nich právě na téma „plodnost".

Byla by to ale určitě dobrá zpráva z jiného úhlu pohledu: znamenalo by to totiž, že heterosexuální páry (kde mají muži nízkou kvalitu spermií) i homosexuální páry (kde to nejde z podstaty věci) by mohly mít své genetické potomky. Podle specialistů by bylo možné oplodnit vajíčko sadou poloviny chromozómů a cíleným editováním genů.

Vypadá to, že to již nadále nebude otázka technologická, ale spíše etická. Již jsme totiž dokázali, že to jde. Zmíněný experiment v Číně využil DNA ze dvou myších matek a ty následně porodily obě dohromady 29 myšek. Ty samy pak dorostly do zralých dospělých myší a posléze měly vlastní potomstvo.

Test na dvou samcích ovšem nedopadl příliš dobře – jejich myši se sice také narodily, ale přežily jen 48 hodin, přičemž některé z nich měly nepěkné genetické mutace (dlouhé jazyky, velká těla atd.).

Vypadá to, že cesta je narýsovaná a časem po ní půjdeme, zatím je tu ještě ale stále mnoho neznámých na to, aby lékaři něco podobného vyzkoušeli u lidí.

Mohlo by vás zajímat

Reklama