NASA vyvíjí vesmírné vzducholodě pro let na Venuši, kde chce vybudovat plovoucí město v oblacích

 
Další 4 fotografie v galerii
NASA připravuje koncept pilotovaných misí na Venuši / NASA
Populární sci-fi knihy a komiksy ze sedmdesátých let 20. století zobrazovaly Venuši jako jakousi zemi zaslíbenou, kde jsou krásné teploty, lesy, bažiny a dokonce pořád ještě dinosauři.

Dnes ale již dobře víme, že Venuše není místem zajímavým na vesmírný výlet – s největší pravděpodobností byste jej totiž nepřežili. Mise totiž ukázaly, že Venuše je pro lidi nepřátelská z více důvodů: vysoký tlak na povrchu, toxická atmosféra a teploty jako v pekle.

Navzdory tomu všemu se nyní NASA snaží vyvinout koncept lidských misí na Venuši (High Altitude Venus Operational Concept – HAVOC). Ale jak to bude možné, když je na povrchu běžně teplota až 460 °C (taje zde proto řada kovů jako olovo nebo bismut), a to i přesto, že je dále od Slunce, než Merkur?

Naštěstí se ale nejedná o výlet přímo na rozpálené skály s nějakým hi-tech skafandrem. Je zamýšleno využít mraky na Venuši jako jakousi hranici pro výzkumy.

Jelikož je cca 60 kilometrů nad povrchem Venuše teplota i tlak takřka shodný se zemskou nižší atmosférou (pocitově jako byste lezli na Kilimandžáro, nebude třeba ani oblek, jelikož tady bývá 20 - 30 °C a dokonce zde posádka bude chráněna neustále i shora před ionizujícím zářením z kosmu), plánuje se využít solárně poháněných vzducholodí. Ty by zde mohly být v akci vždy 30 dní poté, co by sem byla posádka po 110denní cestě přivezena ze Země.

To vše je s aktuálními technologiemi již realizovatelné. Navíc, být blízko Slunce naznačuje, že máte k dispozici spoustu solární energie, takže panely mohou být menší (výkon 1,4x větší než na Zemi).

Vzducholoď by se naplnila dýchatelným vzduchem (ten by zde paradoxně sloužil jako plyn nosný, jelikož by loď plavala v těžké atmosféře Venuše složené z 97 % z oxidu uhličitého) a pak by se volně nechala hnát větry okolo planety.

Je zvláštní, že je lidstvo dnes tak posedlé misemi na Mars, přesto, že naše nejbližší planeta je Venuše a bylo by logické vyrazit právě tam. Nemluvě o tom, že o ní víme stále nesmírně málo.

Mohlo by vás zajímat

Reklama