McLaren představil, jak bude vypadat Formule 1 budoucnosti: Řízení mozkem a další vychytávky

 
Další 2 fotografie v galerii
Detektory v pneumatikách varují před možným prasknutím pneumatiky / McLaren Automotive
Koncept MP4-X Formula One ze stáje McLarenu vypadá skutečně jako auto z budoucnosti: řízení jen pomocí mozku, měnící se šasi a kokpit, jenž vypadá lépe než u tryskáče.

Za tento nový model by se nemusel stydět ani Batman, natož závodník F1. Novinka navíc obsahuje řadu technologií, jež jednou provždy posílají motosport do třetího tisíciletí.

Pohled na model MP4-X nám také naznačuje, na čem pracuje firemní divize McLaren Applied Technologies. A v neposlední řadě – jak budou další generace F1 aut asi vypadat.

Kokpit je zcela uzavřený a navržený speciálně tak, aby co nejvíce ochránil jezdce. Nechybí tu ale ani detektory v pneumatikách, jež varují před možným prasknutím pneumatiky. Pilot na sobě navíc bude mít oblek neustále přenášející veškerá jeho biologická data a přibudou i nějaké ty solární články pro prodloužení výdrže autobaterie.

Každý divák na F1 monopostu uvidí jinou reklamu, zacílenou právě na něj. A samozřejmostí jsou zde i materiály, jež slibují tvarovou paměť.

V kokpitu byste také marně hledali volant, jelikož se vůz bude kontrolovat za pomoci pokynů přímo z řidičova mozku, ale je možná i virtuální realita (VR), AR nebo něco na ten způsob. Nezní to až tak složitě. Nakonec již během veřejné prezentace použili EEG helmu a tou měřili signály od pilota, jež pak software proměnil na příkazy a předal je dronu.

Nový model používá několik kontroverzních a dnes zakázaných technologií, jak se ale bude technika vyvíjet, možná se stanou časem standardem.

Mohlo by vás zajímat

Reklama