Pouliční osvětlení již nebude potřeba: Čína do dvou let vypustí na oběžnou dráhu umělý Měsíc

 
Další 1 fotografie v galerii
Umělý měsíc bude mít asi negativní vliv na lokální faunu a spánek řady lidí / Pixabay
Číňané mají řadu originálních projektů, tento ovšem patří i na tuto obrovskou zemi ke skutečně megalomanským. Plánují totiž vypustit umělý Měsíc, jenž bude osvětlovat ulice pátého největšího čínského města, a to i v přilehlém okolí, do vzdálenosti až 80 kilometrů.

Umělému Měsíci říkají specialisté „iluminační satelit", přičemž by měl být nasazen do provozu v jihozápadním městě Chengdu v roce 2020. Bude poskytovat jas osmkrát silnější než pravý Měsíc, takže bude vše dostatečně osvětlovat, jakmile padne soumrak.

Oficiální zástupci okolo projektu naznačili, že myšlenka pochází od jednoho francouzského umělce, veřejnosti vše o projektu prozradil před pár dny Wu Chunfend, předseda Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute.

Zaměření světel bude v neposlední řadě logické i praktické: má totiž dobře posloužit jako náhrada pouličního osvětlení a k navigaci. Umělý Měsíc ale nemusí svítit po celou dobu naplno, bude možné ho regulovat tak, aby svítil například jen na menší plochu.

I když to celé vypadá nesmírně romanticky, prakticky a určitě unikátně, jedna věc je jistá: bude to mít pravděpodobně velmi negativní vliv na lokální faunu a spánek řady lidí. 

Tak či onak, není to poprvé, co se lidé pokoušeli o něco podobně ambiciózního. Tedy vyslat velké objekty (s různými funkcemi) do nebes. A vždy to zatím skončilo špatně (třeba ruský tým, jenž chtěl dostat na oblohu „nejjasnější objekt po Měsíci", ale solární reflektor se u něj vůbec nerozbalil).

 
Vstoupit do diskuze  (3)

Mohlo by vás zajímat

Reklama