Moderní mapy světa jsou nepřesné: Podívejte se, jak vypadají správně jednotlivé kontinenty

 
Další 1 fotografie v galerii
Nová mapa ukazuje například Afirku jako daleko větší, například v porovnání s Ruskem / Neil Kaye
Pokud se podíváte na nějakou současnou mapu světa, zaručeně se vám bude zdát, že Severní Amerika a Rusko jsou obě větší než Afrika. Ve skutečnosti je ale Afrika o třetinu větší než Severní Amerika a znatelně větší je i ve srovnání s Ruskem.

Toto zkreslení samozřejmě není náhodné, ale je to dáno našimi nedokonalými znázorňovacími prostředky. Jde o to, že většina moderních map, konkrétně prakticky všechny nakreslené po roce 1596 (kdy vznikly jako pomůcka námořníků), používá tzv. Mercatorovy projekce.

Největší problém při vytváření každé mapy Země je v tom, jak dostat na 3D kouli zcela přesně na 2D mapu. To je potíž, jež mate hlavy kartografů již století a bohužel asi nikdy nebude mít ideální řešení.

Mapy Gerarda Mercatora z roku 1596 jsou sice přesné, co se týče tvaru daných zemí, to nás ale stojí to, že tím zase zkreslíme reálné rozměry. V praxi tedy dojde k tomu, že se musí dát přednost jednomu, nebo druhému.

Co je všechno na Mercatorově mapě špatně?

  • Afrika je 14x větší než Grónsko, ale na mapě jsou obě stejně velké.
  • Brazílie je 5x větší než Aljaška, ale na mapě je to naopak.
  • Mapa naznačuje, že skandinávské země dohromady jsou větší než Indie, ale Indie je přitom 3x větší.
  • I když to vypadá, že Evropa je větší než Severní Amerika, realita je opačná.
  • Rusko je ve skutečnosti menší než Afrika.

Klimatolog Neil Kaye se proto rozhodl vytvořit mapu reálnou, která ukazuje, že řada zemí je menších, než si většina z nás myslí (využil k tomu vizualizační software Ggplot).

Jeho finální mapa je vytvořena za pomoci stereografické projekce, byly nutné ovšem i ruční úpravy u zemí umístěných nejblíže k pólům.

Mohlo by vás zajímat

Reklama