Apple i Samsung zpomalují starší modely smartphonů, potvrdil to italský soud

 
Další 1 fotografie v galerii
Výrobci nutili majitelům starších modelů aktualizace systému, jež zpomalovaly jejich chod / Pixabay
Jak společnost Samsung, tak i firma Apple byly shledány vinnými v případě „plánovitého stárnutí" jejich modelů. V Itálii nyní dostaly obě firmy za tuto aktivitu pokutu 11,4 milionů dolarů, resp. 5,7 milionů dolarů.

Italští právníci jsou první, kteří dotáhli tento problém až do fáze pokuty, přičemž obě firmy dostaly maximální sazbu. Ale s kauzou ještě není zdaleka konec – v Rusku i v USA se také množí podobné žaloby.

Pět a deset milionů dolarů není pro podobné giganty jistě nic hrozného, ovšem vlna nových žalob, jež se již valí světem, by jejich akcionáře mohla zvednout ze židlí.

V kauze jde o to, že uvedení výrobci nutili majitelům starších modelů aktualizace systému, jež zpomalovaly chod jejich mobilních miláčků, takže člověk byl nepřímo nucen ke koupi nového, rychlejšího, modelu. Organizace AGCM (Autorita` Garante della Concorrenza e del Mercato) v této věci vedla hned dvě komplexní vyšetřování a bylo zjištěno, že obě firmy vedly neférové komerční praktiky.

Běžný uživatel nebyl během této akce prakticky na nic upozorněn, natož na to, že mu softwarové updaty zpomalují systém. Prostě jste vůbec netušili, že si aktualizací zpomalujete a vlastně znehodnocujete mobil.

Samsung například neustále radil majitelům Samsungu Note 4 (z roku 2014), aby si nahráli Google Android zamýšlený pro Note 7. To ale bez toho, aniž by jen slůvkem naznačil, že to více zatíží starší modely a tedy budou více náchylné k poškození.

To samé v bledě modrém platí i pro Apple: též stále moudře radil majitelům iPhonu 6, aby si nainstalovali systém pro iPhone 7 a opět bez upozornění, že to zpomalí starší hardware a sníží znatelně rychlost systému. Apple nikdy nenabídl vyřešení dané situace, jen v roce 2017 měnil baterie za sníženou cenu.

A aby toho nebylo málo, Apple rovněž zapomněl uživatele správně informovat o základních charakteristikách Li-Ion článků, jak se o ně starat, jak zabránit zbytečné redukci jejich výkonu a jak a kdy je měnit.

Podobné moderní marketingové praktiky jsou dávno za hranicí férového jednání. Jakoby moderní firmy neměly žádnou čest. Nedokážeme si představit, že by třeba takový Baťa tvrdil: „O kůži na botách se nemusíte vůbec starat, ta vydrží všechno!"

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama