Experimenty se strojem času: Možná to půjde deformací časoprostoru, ale jen do budoucnosti

Cestovatel nebude moci v žádném případě v minulosti změnit dějinnou skutečnost / Pixabay
Poté, co Albert Einstein představil světu svoji teorii relativity, vědci se soustředili na čas jako na čtvrtý rozměr. Přemítali o tom, jak se časem dostat zpátky do minulosti nebo naopak do budoucnosti.

Podobné otázky sice lidstvo napadaly už předtím, ale po Einsteinově objevu se zdálo, že jsme udělali v tomto směru velký posun směrem k tomu ovládnout dimenze času. Probíhaly proto různé experimenty s cílem ovládnout časoprostor. 

Jeden z mnoha pokusů podnikl ruský vědec a letecký konstruktér Vadim Černobrov, jenž se účastnil vesmírných programů. Se svými experimenty začal roku 1987. Pomocí určitého magnetického impulsu dokázal čas mírně ovlivnit, asi 1,5 sekundy za hodinu. Svoje objevy odhalil světu v roce 1996 na kongresu v Petrohradu. Mluvil tehdy o tom, jak se mění rychlost běhu času uvnitř dutých koulí s pláštěm obsahujícím speciální elektromagnetický systém.

Impulzy vysílané do středu dokázaly čas uvnitř zpomalit o několik sekund za hodinu. Nejednalo se přitom o žádnou pohádku - toto bylo opravdu ověřeno křemíkovými a atomovými hodinami. 

Zvládnou to i morčata 

Během srpna 2001 podnikl Černobrov v lese u Volgogradu další z akcí. Pomocí symetrických krystalových oscilátorů zaznamenával změnu času. Ve výsledku se mu v poli jeho stroje času povedlo čas jako takový zpomalit o 10 %. Ověřil také, že takový časový posun zvládnou i zvířata jako například morčata.

Sám tvůrce experimentu společně se svými asistenty vstoupit do pole ovlivněného přístrojem. „Nemohu popsat ty nepochopitelné emoce, které jsme prožili v těch okamžicích,“ tvrdil později po skončení pokusu. Měli prý pocit, jako by se vyskytovali zároveň na dvou místech a měli ještě jeden prostor navíc. 

Změnit dějiny se nám nepovede 

Podařilo se mu tedy cestovat časem zpátky, byť třeba jenom o malou chvilku? Možná, že ano. On sám už nám to neřekne, protože zemřel v roce 2017 ve věku 52 let. Odpověď by mohly přinést experimenty, kdy by člověk v kabině přístroje setrval delší dobu. Za našich 30 minut by tak cestovateli časem uplynulo o minutu méně.

Mohli bychom se jednou dostat tak hluboko do minulosti, abychom ji mohli měnit? Černobrov tvrdí, že známá touha lidí cestovat do minulosti, aby tam něco změnili, není reálná. „Cestovatel nebude moci v žádném případě změnit dějinnou skutečnost, i kdyby do události zasáhl, nebude to pro náš dnešek znamenat žádné následky. Vše by se totiž odehrávalo v paralelním vesmíru,“ uvádí doslova. 

Pomůže červí díra?

Zdá se ale, že se fyzika zatím cestování v čase vzpírá. Poučky tvrdí, že by posun v čase byl možný, pokud by se částice daného objektu pohybovaly vyšší rychlostí, než je rychlost světla. Má to ale jeden háček, který přináší sama Einsteinova teorie relativity.

Ta totiž říká, že jakmile se rychlost objektu přiblíží rychlosti světla, zvětší se jeho hmotnost natolik, že nedokáže dosáhnout bariéry v podobě rychlosti světla. Tím pádem je cesta časoprostorem znemožněna. Na druhou stranu se ale objevuje názor, že zmíněný problém nastíněný Einsteinem by bylo možné obejít s pomocí deformace časoprostoru, tzv. červí díry. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama