Sonda Parker Solar Probe nám prozradila, jak vypadá pohled na Zemi od Slunce

 
Další 1 fotografie v galerii
Sonda Parker Solar Probe doletí již v listopadu 2018 až ke Slunci / NASA
NASA před pár hodinami udělala radost všem zájemcům o vesmír a kosmonautiku: publikovala totiž fotografii Země pořízenou sondou Parker Solar Probe (PSP), jež je na své historické cestě ke Slunci.

Sonda stála 1,5 miliardy dolarů a snímek vznikl ve vzdálenosti 43 milionů kilometrů od naší Země. Tu ukazuje jako jasný kulatý objekt obklopený tisícem hvězd z našeho koutu Galaxie.

Sonda Parker Solar Probe (má stejnou zkratku jako známá herní konzole: PSP) je na velmi důležité, ba zcela bez přehánění můžeme říci unikátní, misi – snaží se totiž „dotknout" Slunce. Tedy vlastně přesněji, jeho nejzazší atmosféry (koróny). To bude logicky unikátní příležitost jak pro lidstvo, tak i pro sondu.

Sonda odstartovala v srpnu letošního roku a dorazí do svého cíle již říští měsíc. Nicméně, mezitím ještě využije Venuše a jejího gravitačního tahu k finálnímu upřesnění kurzu.

Sonda pořizuje snímky za pomoci speciálního širokoúhlého fotoaparátu (WISPR instrument) a fotografii komentovala NASA takto: „Země je ten jasný kulatý objekt přesně uprostřed. Ten divný tvar pod ní je odraz čočky. Veškeré dění bude snímat právě WISPR, jenž se uplatní nejvíce až bude sonda přibližně za měsíc přímo u Slunce. Mise sondy bude trvat 7 let, přičemž již v listopadu proletí jen ve vzdálenosti 6,1 milionu kilometrů od Slunce, což je sedmkrát blíže, než to dokázala jakákoliv jiná sonda. PSP čeká extrémní teplo, radiace a její rychlost dosáhne až 700 000 km/h."

Přibližná vzdálenost Země od Slunce je "jenom" 150 milionů kilometrů. Vědci doufají, že jim sonda pomůže lépe porozumět solárním bouřím (občasné erupce intenzivní a vysoce energetické radiace, jež mají potenciál ohrozit komunikaci na Zemi, ve skutečném extrému i zničit všechny elektrické přístroje na Zemi, viz Carringtonova událost z roku 1857 při níž shořely telegrafy a dráty).

Mohlo by vás zajímat

Reklama