- Ilona Cílková
- Věda a vesmír
- 29. října 2018
- 15:18
Nebezpečná energie z vesmíru: Způsobí nakonec kosmické záření zánik lidstva?
Během dramatických událostí ve vesmíru jako je například výbuch supernovy dochází k vystřelování protonů. Kosmické záření pak tvoří jádra chemických prvků, a to od vodíku až třeba po železo, ovšem s vysokou energií.
Vědci už rozluštili tajemství tohoto záření, které k nám přichází z jiných galaxií a zjistili, že některé z nich má až milionkrát vyšší energii, než jakou je dnes schopna moderní věda dosáhnout i s pomocí toho největšího urychlovače na Zemi. Běžně se ale velkou část záření tlumí nárazy do atomů v atmosféře.
Pak těmito nárazy vznikají částice s nižší energií, tedy tzv. muony. Můžete si tak představit, že i vaším tělem prochází muony. Dokážou ionizovat atomy a někdy i poškodit DNA, na druhou stranu musíme zdůraznit, že není důvod k panice, protože jde o minimální míru radiace, se kterou si organismus poradí, aniž by mu to působilo problémy.
Výbuch supernovy znamená riziko
Na běžnou dávku záření je organismus zvyklý, problémy mohou nastat ve chvíli, kdy se dávka násobně zvětší. To se stane třeba tehdy, kdyby v našem těsném sousedství vybouchla supernova.
Přitom by nebezpečí nastalo v případě, že by výbuch byl Zemi blíže než nějakých 30 světelných let. To by znamenalo vyhynutí živočichů. Do 100 světlených let by se potom změnilo klima a došlo by k různým druhovým mutacím.
Vynoření z dráhy způsobí problém
Případně další nebezpečí v podobě vyšší dávky záření nastane, pokud se sluneční soustava tzv. vynoří - pohybuje se totiž po vlnách v Mléčné dráze a jednou za asi 60 milionů let se ocitne nahoře, tím vlastně vykoukne ven ze své obvyklé dráhy a následná dávka kosmického záření je tím pádem mnohem vyšší. Lidově řečeno schytá pořádnou sprchu kosmického záření.
Přitažlivá síla hvězdokupy
Kdy se tak může stát? Potíže mohou nastat třeba se silným zdrojem záření, které se nachází na severu od Mléčné dráhy. Hvězdokupa v souhvězdí Panny přitahuje gravitací naši galaxii.
Rázové vlny způsobené touto gravitací tak vytvářejí záření o vysoké energii. Ačkoli je obvykle naše sluneční soustava proti tomuto jevu chráněná tím, že je skrytá, každých asi 60 - 64 milionů let se dostane do postavení, kdy je této dávce záření vydána na pospas.
Zničí život na zemi
Podle vědců tento cyklus 60 - 64 milionů let odpovídá kolísání druhů na naší planetě za posledních 542 milionů let. Jinými slovy, skutečnost, že Země schytá obrovskou dávku kosmického záření, způsobí zánik živočišných a rostlinných druhů.
Dokonce se podařilo už propočítat, o kolik více záření na nás dopadne, minimálně to bude o asi 88 %. Maximální hranice je ale mnohem vyšší, asi 24,5 násobek. Už minimum je ale schopno naprosto zničit ekosystémy na Zemi.
Srážka s asteroidem je méně pravděpodobná
Momentálně se přitom sluneční soustava začíná vynořovat. Pozitivní ale je, že to zdaleka nepůjde tak rychle, jak si možná myslíte. Odhady říkají, že to bude trvat ještě asi 10 milionů let. V podstatě se ale astronomové shodují na tom, že mnohem větším nebezpečím je pro nás právě kosmické záření, než srážka s asteroidem, která je poměrně málo pravděpodobná.
Sdílení
10
Twitter
Komentáře
Email