Srdcem Mléčné dráhy je obrovská černá díra: Jak se chová hmota nedaleko oblasti, odkud není návratu?

Simulace oběhu hmoty v blízkosti černé díry / ESO
Speciální přístroj Gravity přinesl důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze rychlostí až 30 % rychlosti světla těsně nad horizontem událostí černé díry.

Poprvé v historii se podařilo takto detailně sledovat hmotu obíhající v blízkosti černé díry – nedaleko „oblasti, odkud není návratu“. Vědci z konsorcia evropských institucí včetně ESO (European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) použili přístroj Gravity k pozorování záblesků infračerveného záření přicházejícího z akrečního disku kolem Sagittarius A, hmotného objektu ležícího v samotném srdci naší Galaxie (Mléčné dráhy).

Zachycené záblesky přinášejí dlouho hledaný důkaz, že objekt v centru Galaxie je skutečně, jak se předpokládalo, superhmotnou černou dírou. Záblesky produkuje hmota obíhající v těsné blízkosti horizontu událostí, získaná pozorování proto představují dosud nejdetailnější pohled na materiál obíhající takto blízko černé díry.

Zatímco část hmoty v akrečním disku – pásu plynu obíhajícího Sagittarius A* relativistickými rychlostmi – se může kolem černé díry pohybovat bezpečně, vše, co se ocitne příliš blízko, je odsouzeno ke vtažení pod horizont událostí.

Bezpečná oblast kolem černé díry, kde může hmota ještě obíhat, aniž by byla neodvratně vcucnuta, je označována jako nejvnitřnější stabilní dráha – a odsud také pocházejí pozorované záblesky.   

V průběhu tohoto roku přístroje Gravity a Sinfoni již stejnému týmu astronomů umožnily detailně proměřit parametry průletu hvězdy S2 silným gravitačním polem v blízkosti Sagittarius A a poprvé odhalit efekty předpovězené Einsteinovou obecnou teorií relativity v takto extrémním prostředí. Silné infračervené emise byly pozorovány i při tomto průletu.  

Mohlo by vás zajímat

Reklama