Český Titanic: Na palubě lodi SS Eastland zahynulo, pouhých šest metrů od břehu, 220 Čechů

Zde se před 113 lety odehrála tragédie lodi SS Eastland / Pixabay
Loď SS Eastland můžeme s trochou nadsázky považovat za český Titanic. Přitom byla americká a k neštěstí došlo v Chicagu. Proč na ní bylo tolik Čechů?

Z jednoduchého důvodu. Spousta z nich totiž na počátku 20. století odešla za výdělkem do Ameriky. V Chicagu žilo na 100 000 krajanů. Řada z nich našla práci ve společnosti Western Electric, která se rozhodla si na 24. července 1915 pronajmout loď SS Eastland na plavbu na piknik u Michiganského jezera. 

Plavidlo v kritickém bodě

Na spousty zaměstnanců společnosti ono rána čekaly hned čtyři lodě, přičemž SS Eastland byla největší. Bylo chladno a na loď začali lidé přicházet o půl sedmé. Deset minut po sedmé už jsou na lodi všichni. Někteří před chladnem zalezou do kajut. Hraje hudba. Jenže loď se vychyluje, za chvíli se totéž stane podruhé a plavidlo nabere vodu.

„Přesuňte se na pravobok,“ zní rychlý pokyn posádky, která věří, že situaci zvládne. Jenže dojde ke třetímu vychýlení, a to už voda proniká až do kotelny. Jsou tři minuty před půl osmou, když loď dosáhne kritického sklonu 45 stupňů. 

Převrátí se za 2 minuty

Na horní palubě padají pasažéři, v podpalubí na ně zase padá nábytek a někteří se snaží spasit útěkem na schodiště ven. Ovšem hladina vody rychle stoupá. Stačí jenom dvě minuty a loď je převrácená a ocitá se v bahnitém dně řeky. Vysvobodit se z jejího vnitřku se stává prakticky nemožné. Paradoxně jsou lidé uvězněni v plavidle jenom asi šest metrů od břehu, a přesto nemají šanci se dostat ven.

Loď se pro ně stane doslova smrtící pastí, přestože velmi rychle připlouvají další lodě na pomoc. Ačkoli dělníci z okolí přibíhají a snaží se do trupu lodi řezat díry, pro uvězněné lidi už je většinou pozdě. Spoustu lidí, těch, kteří umějí plavat, stáhnou ke dnu vodou nasáklé šaty. 

Nepřežije 844 lidí

Celá tragédie pak dostala svůj symbol v podobě Vilíka Novotného. Na piknik se měl vydat se sestrou a rodiči. Protože ale nikdo z nich nepřežil, nebylo nikoho, kdo by identifikoval tělo mrtvého chlapce. Udělali to až v márnici po týdnu jeho spolužáci. Počet obětí činil nakonec 844, přičemž zde bylo 22 kompletních rodin. 

Nádrže nefungovaly

Eastland byl pro dané účely, tedy využití jako výletní loď, nevhodný. Původně byl nákladní lodí užívanou pro transport ovoce. Ani určité úpravy ale nezajistily, aby se hodil pro své nové poslání. Kýl lodi se byl úzký a zároveň vysoký, což zvyšovalo těžiště lodi.

Tento nedostatek se řešil tím, že v lodi měly být balastní nádrže určené k tomu, aby se dovnitř pumpovala voda. Napumpováním vody se potom stabilizoval ponor. Jenomže osudného dne tyto nádrže nefungovaly. 

Přežila i válku

Celkově na lodi bylo 2572 cestujících. Z celkového počtu 844 obětí bylo 220 Čechů. Loď se stihla převrátit a potopit za pouhé 2 minuty, přičemž se nacházela pouhých 6 metrů od břehu. Vrak byl ze šestimetrové hloubky vyzdvižen po 3 týdnech od tragédie.

Paradoxně tím pouť SS Eastlandu neskončila. Koupilo ji americké námořnictvo a přestavělo na tréninkovou loď pro dělostřelce. Přejmenovalo ji na Wilmette, a nakonec přežila i 2. světovou válku. Sešrotovali ji až v roce 1946.  

Mohlo by vás zajímat

Reklama