Tajemný mezihvězdný asteroid Oumuamua je možná podle astronomů gigantická solární loď

 
Další 1 fotografie v galerii
Asteroid nebo solární plavidlo umělého původu? / NASA
Průlet asteroidu Oumuamua naší Sluneční soustavou vzbudil zaslouženou pozornost. Připomínáme, že je to vůbec první asteroid z mezihvězdného prostoru, jaký jsme zaznamenali.

Jak tvrdí někteří odborníci, mohla by Oumuamua být prý jistá forma lodi, která hledá známky života. Jmenovitě se pod to podepsali astronomové z organizace Harvard Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).

Ti analyzovali podivný „doutníkový" tvar i neobvyklé zrychlení asteroidu - a z toho důvodu i svižnější posun po dráze při cestě vnitřní oblastí Sluneční soustavy nevysvětlitelný běžnou gravitací všech zde nám již známých objektů.

Na základě výše uvedených údajů a závěrů proto organizace CfA dospěla k závěru, že tento podivný asteroid „může být solární plavidlo umělého původu". Kdyby byl totiž asteroid Oumuamua solární loď, bylo by jeho zrychlení vysvětlitelné tím, že jak se dostal blíže ke Slunci, začal využívat více solární vítr.

Podle vědců je zajímavé, že těleso takového tvaru přežilo cestu z jednoho konce Galaxie na druhý. Nakonec, i my již umíme využít sílu Slunce: sonda LightSail 1 ze 20. května 2015 byla toho důkazem a po četných dramatických chvílích skončila celá akce úspěšně. 

Za těchto okolností se přímo nabízí hypotéza, že Oumuamua je možná podobná sonda, s jakou my se chystáme k Alpha Centauri. A jelikož s námi nekomunikovala, jde údajně o rozbitou loď. Je to sice pro někoho možná příliš dramatická hypotéza, ale Oumuamua je zatím ten nejlepší kandidát na mimozemskou loď, jež jsme pozorovali. 

 
Vstoupit do diskuze  (26)

Mohlo by vás zajímat

Reklama