Již od prosince budou moci Češi nakupovat online po celé Evropě bez jakéhokoliv omezení

 
Další 1 fotografie v galerii
Povinností online obchodníků bude umožnit nákup všem zákazníkům bez ohledu na to, odkud jsou / Pixabay
Možná jste také zaznamenali při online nákupech jisté omezující praktiky zahraničních e-shopů. Nyní všechny typy podobných blokací Evropská unie zakázala.

Zahraniční e-shopy musejí od prosince 2018 umožnit Čechům nakupovat za stejných platebních a dodacích podmínek jako občanům ve svém domovském státě.

Pravidla, která zakazují takzvanou geoblokaci, začnou platit od 3. prosince 2018. Mají zabránit neopodstatněné diskriminaci na základě státní příslušnosti, místa bydliště nebo místa aktuálního pobytu.

Neznamená to však, že by online prodejci museli začít doručovat své zboží do ostatních členských států. Jejich povinností ale bude umožnit nákup všem zákazníkům bez ohledu na to, odkud jsou.

Nařízení EU je logické: obchodník by neměl vůbec řešit, z jaké země k němu zákazník přichází. V kamenném obchodě také nikdo nikomu nezakáže nakoupit kvůli tomu, že není zdejší. Data o zákazníkovi, která v online světě obchodníci snadno zjistí, nesmějí zneužívat k jeho diskriminaci.

Nařízení definuje tři pravidla, kterými by se měli obchodníci od prosince řídit. První se týká přístupu na stránky a zákazu přesměrování. Pokud si budete chtít prohlédnout zboží v zahraničním e-shopu, nesmí vám obchodník blokovat přístup jen proto, že nejste ve stejné zemi.

V současnosti se bohužel stává, že vás obchodníci automaticky přesměrují na stránky e-shopu ve vašem jazyce. Tady vám ovšem v řadě případů nabídnou také jiné ceny. Stanovení odlišných cen na webech v různých jazykových mutacích nařízení nezakazuje. To, co však povoleno není, je automatické přesměrování. Jestliže chcete navštívit stránky v jejich francouzském znění, musí vám to obchodník umožnit. I když se pak rozhodnete přejít například na anglickou verzi stránek, měli byste mít možnost vrátit se k té původní. Obchodník vám zkrátka nesmí bránit nakoupit tam, kde chcete. Státní příslušnost nemůže automaticky předurčovat cestu ke zboží.

Další dvě pravidla se pak týkají nastavení stejných obchodních a platebních podmínek. Pokud si zákazník ze Slovenska objedná zboží na českou adresu, musí vůči němu český obchodník uplatnit stejné podmínky, jako kdyby si zboží objednával Čech.

Stejně tak nesmí online podnikatelé diskriminovat zákazníky kvůli tomu, kde mají svůj bankovní účet nebo odkud pochází jejich platební karta.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama