Perpetuum mobile nedává tisíce let vědcům spát: Zvládnou ho sestrojit nakonec pomocí magnetů?

Obelstít první termodynamický zákon, tedy zákon o zachování energie, prostě není tak snadné / Pixabay
Stroj, který dokáže pracovat bez vnějšího zdroje energie a navzdory tomu se nikdy nezastaví. Jedinou energií, kterou potřebuje, je ta, jež mu dodáte k tomu, aby se uvedl do činnosti. Perpetuum mobile. Vlastně vzniká i tehdy, když nastane stav, během něhož účinnost stroje přesáhne 100 %. Je to ale vůbec možné?

Nějaké pokusy pocházejí už ze starověku, ale zřejmě první reálný pokus o sestrojení perpetua mobile, k němuž existuje i náčrtek, pochází ze 13. století a jeho autorem je francouzský architekt Villard de Honnecourt.

Stroj obsahoval sedm kladiv a byl založen na gravitační síle, která měla vyklápět a zaklápět závaží rozložená na obvodu kola. S další myšlenkou využívající magnetickou sílu k vytvoření perpetua mobile přišel Pierre de Maricourt, na kterou dochází i o mnoho staletí později.

Rovněž Leonardo da Vinci sestrojil drážkové kolo, v němž byly umístěny železné koule. Nakonec ale dospěl k tomu, že podobný stroj není možné sestrojit. To ale neodradilo lidi stále to zkoušet. Jak vypadá situace dnes?

Dosáhli 400% účinnosti 

Objevují se firmy, které se vývojem perpetua mobile zabývají a přicházejí v tomto směru s novinkami. Například před 12 lety oznámila irská firma Steorn, že vynalezla generátor, který má účinnost vyšší než 100 %. Má jít o dynamo, které dokáže vyrobit více energie, než kolik jí zvládne přijmout.

Na objev prý narazili náhodou, když se pokoušeli zvýšit účinnost dnes dostupných generátorů a během jednoho z mnoha pokusů se jim prý povedlo překročit 100 %. Následně se tím začali zabývat a dostali se až ke 400 %.

Pomohou magnety?

Jak vlastně jejich nápad funguje? Zařízení se nazývá Orbo a je mechanické, skládá se z rotoru a statoru. Pomocí motoru se roztočí rotor a pak už vytváří energii. Nejdůležitější je prý správné umístění tří magnetů v systému, který si nechali patentovat.

Pak přeměna energie potřebné k roztočení rotoru na výslednou energii z klasického dynama má prý podle měření tvůrců přístroje až 400 % účinnost. Nicméně ostatní odborníci se na to dívali značně skepticky, protože už byla řada pokusů o sestrojení perpetua mobile s využitím magnetů a nikdy se to nepovedlo. Prezentace v roce 2007 také nebyla úspěšná. 

Nabíječka, která má neomezený zdroj energie

Přesto se tato dublinská firma Steorn nevzdala a roku 2015 pustila na trh nabíječku Orbo Powecube. Ta pracuje na principu, že našli skulinu ve vzájemném působení tří magnetických polí a tím vznikla volná energie, vlastně energie z ničeho. Toto zařízení stojí 1200 euro.

Pravda je ale ta, že to nemůžeme považovat za perpetuum mobile, protože zde působí vnější energie – tedy magnetismus a zákon o zachování energie tak vlastně zůstává v platnosti.

Porušit zákony nejde 

Obelstít první termodynamický zákon, tedy zákon o zachování energie, prostě není tak snadné. Totéž platí i o druhém zákoně, podle něhož nelze sestrojit tepelný stroj, který by periodicky pracoval pouze tím, že by ochlazoval jedno těleso a nedocházelo by zde k žádné další změně v jeho okolí.  

Věčný pohyb není možný

Zkrátka to vypadá, že navzdory nekončícím pokusům o sestrojení zázračného zařízení, které by žádnou energii nepotřebovalo, a naopak ji vyrábělo, toto možné není.

Už v roce 1775 totiž francouzská Akademie prohlásila, že nebude přijímat další návrhy na perpetuum mobile I. druhu, protože “Sestrojení věčného pohybu je absolutně nemožné”. Vypadá to prostě, že na překonání zákona o zachování energie je i moderní věda krátká. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama