Hry a aplikace z Google Play, které mohou ohrozit vaše data, si raději hned smažte z mobilu nebo PC

Zkuste resetovat zařízení a před tím si ještě zazálohovat fotky a zprávy / Pixabay
Google v rámci nekonečného boje se škodlivým softwarem v těchto hodinách odstranil ze svého aplikačního obchodu Google Play celkem třináct aplikací. A měl k tomu velmi dobrý důvod, obsahují totiž nebezpečný malware.

Všech třináct aplikací jsou hry: žánrově jezdecké simulátory neboli simulátory jízdy, a pokud si je nainstalujete a spustíte, tak po vás začnou ihned požadovat stáhnout další položku „Game Center".

Problém objevil Lukas Stefanko, specialista na malware a na Twitteru vyzval k tomu, aby si nikdo nestahoval žádnou z uvedených aplikací. Pan Stefanko obratem vše nahlásil Google Security týmu a celá sestava těchto her byla ihned na to odstraněna z Google Play.

Všechny postižené aplikace jsou od stejného vývojáře (Luiz O Pinto) a jsou to pokaždé trochu jiné varianty na závodní hraní (hasičský vůz, SUV, Cross). Když ale jakoukoliv hru spustíte, okamžitě se zavře a její ikona se stane neviditelná.

Uvedený dodatečně stažený soubor (Game Center) posléze získá plný přístup k síti, k zařízení dotyčného a ukazuje na displeji reklamy poté, když ho zkusíte odemknout. Hry byly celkově podle všeho nainstalovány z Google Play Store asi 560.000krát.

Jestliže jste si také stáhli některou z těchto her, tak to nejlepší a nejrychlejší, co můžete udělat, je resetovat zařízení a před tím si ještě zazálohovat fotky a zprávy. Další možností je smazat jen malware a poté si stáhnout nějakou antimalware aplikaci typu Malwarebytes.

A jak se škodlivé hry jmenují? Truck Cargo Simulator, Extreme Car Driving Racing, City Traffic Moto Racing, Moto Cross Extreme Racing, Hyper Car Driving Simulator, Extreme Car Driving City, Firefighter — Fire Truck Simulator, Car Driving Simulator, Extreme Sport Car Driving, SUV 4×4 Driving Simulator, Luxury Car Parking, Luxury Cars SUV Traffic, SUV City a Climb Parking.

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat

Reklama