Prodej smartphonů: Čína táhne trh, Apple stagnuje a Samsung zažívá překvapivě pád

 
Další 2 fotografie v galerii
Mezera mezi Samsungem a Huawei se začíná zmenšovat / Pixabay
Čínské značky Huawei a Xiaomi nejvíce přispěly k celosvětovému růstu prodejů o 1,4 procenta na 389 milionů kusů. A jak si vedli ve třetím čtvrtletí letošního roku další známí výrobci jako Apple a Samsung?

Zatímco většina výrobců chytrých telefonů čelí poklesům prodejů, Huawei zaznamenalo ve třetím čtvrtletí letošního roku nárůst poptávky o 43 % a potvrdilo tak svou pozici jedničky na čínském trhu a trojky v řadě evropských zemí.

Mezera mezi Samsungem a Huawei se začíná zmenšovat, je to důsledek investic do rozvoje značky a distribuce na rozvíjejících se trzích středního východu, jihovýchodní Asie a Afriky. Huawei například poměrně agresivně pozicuje své cenově dostupné modely Honor, aby v těchto zemích přesvědčilo zákazníky, že je čas přejít k chytrému telefonu.

V uvedeném čtvrtletí zaznamenal Samsung vůbec největší propad od počátku sledování prodejů chytrých telefonů analytiky Gartneru. Prodeje výrobce poklesly meziročně o 14 procent, pro stimulaci poptávky nestačily ani modely S9/S9+/Note9 a modernizované přístroje středních a nižších tříd čelily obrovskému tlaku největších čínských výrobců, kteří se etablovali na klíčových trzích jako je Indie a dále expandují mimo asijsko-pacifickou oblast a ukrajují z tržního podílu Samsungu.

To další gigant, Apple, si ve třetím čtvrtletí držel pozici (růst o 0,7 %). Klíčovou roli sehrají nové modely – zatím se zdá, že Xs Max se prodává lépe než Xs. Model Xs Max bude také zásadní pro vývoj na čínském trhu, kde Apple v poslední době ztrácel podíl. 

Zpomalující prodeje povedou podle analytiků ke snaze výrobců rychleji nabídnout nové technologie jako je 5G nebo nové skládací formáty a odlišit se tak na trhu. V roce 2019 půjde spíše o testování a pokusy s různými technologiemi, výraznější význam bude hrát 5G až v roce 2020, kdy by se mělo dle analytiků prodat až 65 milionů kusů 5G přístrojů.

Nových formátů chytrých telefonů s ohebnými či skládacími displeji se naopak zájemci dočkají již v příštím roce, s největší pravděpodobností od výrobců jako je Samsung, Huawei a LG.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama