Trumpův hon na Huawei může podle analytiků vést k celosvětovému růstu cen za vybavení i služby

 
Další 1 fotografie v galerii
Donald Trump chce zamezit účasti Huawei ve strategických tendrech / Pixabay
Bezpečnostní tažení proti společnosti Huawei z poslední doby může v dlouhodobém horizontu vést ke zvýšení účtů za mobilní služby, nižším investicím do vývoje a infrastruktury, dokonce možná i k rozšíření výpadků sítí.

Kde to vlastně začalo? Americký prezident Donald Trump vyzval spojence, aby zamezili účasti Huawei ve strategických tendrech (jako je typicky výstavba mobilních sítí příští generace 5G).

Upozornil také na potenciální nejasná bezpečnostní rizika s domněnkou, že čínské zpravodajské služby mají kontrolu nad daty, jež zákaznické státy sdílí se společností Huawei.

Finanční ředitelka této společnosti byla zatčena v Kanadě kvůli údajným obviněním Spojených států, že firma nedodržuje protiíránské sankce, přestože zatím v této věci nebyly předloženy žádné důkazy.

A jaké by byly tedy konsekvence vyloučení Huawei z trhu? Podle odborníků je již dnes jisté, že takový krok by měl svoji cenu, kterou by musel někdo zaplatit. Společnosti Huawei aktuálně patří 28% podíl na trhu. Zároveň je Huawei na trhu tím, kdo kromě špičkové technologie a pokroku v inovacích přináší také přiměřenou cenovou hladinu.

Například podle agentury Reuters odhaduje technický ředitel kanadského operátora Telus, že cenová politika Huawei snížila globální ceny vybavení nejméně o 15 %.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama