- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 18. prosince 2018
- 13:30
Objeven nejvzdálenější objekt v naší sluneční soustavě, který vrhá nové světlo na záhadnou planetu X
Toto vesmírné těleso leží ve vzdálenosti cca 120 AU (1 AU = vzdálenost Země od Slunce), takže je oficiálně prvním známým solárním objektem detekovaným ve vzdálenosti větší, než je stonásobek vzdálenosti Země a Slunce.
David Tholen z Havajské univerzity veřejnosti prozradil: „Vše, co doposud víme o objektu 2018 VG10, je to, jak je daleko, jak je asi velký a jakou má barvu. Jeho jas naznačuje, že jde o těleso velké v průměru cca 498,9 kilometrů a podle všeho má i tvar koule, takže to bude trpasličí planetka."
Barva tělesa má lehce narůžovělý odstín, kterou mívají obvykle tělesa s převažujícím ledem na povrchu. A je to velmi pomalý cestující: „Jelikož 2018 VG18 je tak vzdálený, tím pádem i obíhá neuvěřitelně pomalu okolo Slunce. Jeden oběh mu trvá totiž minimálně jeden tisíc let."
Snímek, na kterém se toto nové těleso objevilo, byl odhalen díky osmimetrovému japonskému teleskopu Subaru (ležícímu na vrchu Mauna Kea na Havaji). Druhým nejvzdálenějším pozorovaným objektem v naší soustavě je „Eris" (cca 96 AU). Pluto pak leží „jen" ve vzdálenosti 34 AU. Pluto je tedy ve srovnání s 2018 VG18 k nám cca 3,5krát blíže, nežli náš nový rekordman.
Tým vědců zatím ještě neví, jaká je konkrétní orbita 2018 VG18, takže není jasné, zda je to adept i na titul „Planeta X". Astronomové již před lety zjistili, že mnoho těles na okraji Sluneční soustavy má jaksi příliš excentrické orbity, takže to musí logicky způsobovat nějaká nám ještě neznámá velká planeta – musela by mít ale čtyřnásobek velikosti Země a desetinásobek její váhy.
Sdílení
89
Twitter
Komentáře
Email