Šokující nárůst nevyžádaných telefonátů: Po celém světě došlo k jejich zvýšení o 300 %

 
Další 1 fotografie v galerii
Poskytovatelé telekomunikačních služeb se jsou nejproduktivnějšími obtěžovateli / Pixabay
Společnost Trucaller oznámila, že letošní celosvětový počet nevyžádaných telefonních hovorů dosáhl již 17,7 miliardy volání, přičemž jen 5,5 miliardy jich bylo zaznamenáno v roce 2017.

Firma odhaduje, že jeden ze čtyř příchozích hovorů pochází od spamera. Například Brazílie byla v letošním roce zařazena mezi země s největším počtem nevyžádaných hovorů, po ní následuje Indie. 

Trucaller, služba identifikace volajícího ve Stockholmu zjistila, že nevyžádané telefonní hovory vzrostly na celém světě o 300 % oproti loňskému roku. V období od letošního ledna do října uživatelé celosvětově obdrželi 17,7 miliardy telefonátů, o které vůbec nestáli.

Je to nárůst proti 5,5 miliardám nevyžádaných hovorů v loňském roce. Při získávání údajů se firma zaměřila na data shromážděná svými uživateli. Zabývala se voláním, které uživatelé buď označili jako nevyžádané, nebo tak automaticky označili software dané společnosti. 

Nejproduktivnější jsou telekomunikační operátoři

Další překvapivé zjištění ze zprávy: Ze statistiky vyplývá, že poskytovatelé telekomunikačních služeb se jsou nejproduktivnějšími obtěžovateli. “Ukazuje se, že operátoři na celém světě jsou největšími spamery,” uvádí Trucaller. “Vidíme, že telemarketingové volání od finančních služeb, vymahačů dluhů a záležitostí souvisejících s pojišťovnami spamují naše uživatele po celém světě.”

Operátoři v oblasti telekomunikací patří mezi nejvýznamnější zdroje nevyžádaných telefonátů v mnoha zemích včetně Brazílie - ta je zemí, kde se tento jev vyskytuje vůbec nejčastěji. 

Typy podvodných telefonátů 

Brazilci zaznamenali měsíčně 37,5 nevyžádaných telefonátů, což je proti loňskému roku nárůst o 81 %. “Typické jsou podvody: Podvodníci, kteří předstírají, že vybírají peníze, obvykle z nelegálních důvodů. Například vám někdo zavolá a řekne vám, že vám vypnou elektřinu. Abyste mohli svítit, musíte okamžitě začít splácet peníze,” vysvětluje Trucaller. Dalším trendem v podvodech je volání z neznámého, obvykle mezinárodního čísla. Máte nepřijatý hovor, a když na uvedené číslo zavoláte zpátky, platíte obrovské poplatky za volání. 

USA spadly na osmou příčku

Pozici země s největším počtem spamových telefonních hovorů po několik let držela Indie, ale nyní ji předstihla Brazílie. Indové zaznamenali průměrně 22,3 nevyžádaných hovorů za měsíc. Ve Spojených státech amerických ale spamové hovory naopak meziročně klesly, jak zjistil Trucaller. Předtím byly USA na druhém místě v počtu nevyžádaných hovorů, ale letos spadly až na osmou příčku.

Pojišťovací společnosti, vymahatelé dluhů, obtěžující hovory, roboti z call center, to jsou nejčastější typy nevyžádaných hovorů v USA. Federální obchodní komise stále více jde po spamerech, odborníci v telekomunikačním průmyslu se snaží přijmout řešení, které by otravné telefonáty zcela zablokovalo. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama